Grannarna ovanför har fest - (när) får man klaga?
Hej,
Jag bor i en hyreslägenhet och paret ovanför mig har fest lite då och då på lördagskvällar med några veckors mellanrum. Visst är det helt fantastiskt roligt att de har fest (*suck*) men jag har haft en lång vecka på jobbet och skulle inte ha något emot lite avslappning och lugn på kvällen.
(Jag har också haft ganska otrevliga upplevelser vad gäller festande mm när jag bodde i studentkorridor under studietiden. Mitt rum låg under ett gemensamt kök och efter två års lugn och ro flyttade det inte ett helt gäng partynissar som hade fest i princip varje dag och som bad mig fara och flyga om jag klagade. Festerna kunde pågå fram till småtimmarna på en vardag och så snart de var klara kom dagens första frukostgäster och förde liv (studentlägenheter är otroligt lyhörda). Jag flyttade därifrån till sist för hyresvärden kunde inte göra något då det var ett gemensamt utrymme och man aldrig visste vem som var där. En mycket otrevlig upplevelse som gör att jag inte riktigt vet om jag överreagerar på grund av gamla tråkiga minnen eller om jag har någon grund för mina obehagskänslor.)
Hur som helst. Nu är det lördag kväll, de har höjt musiken ganska rejält, har fönstret mot innergården öppet och sjunger gemensamt med i låtarna verkar det som. Ärligt talat är jag mycket motvillig till att säga något och lite rädd för en otrevlig reaktion i stil med vad jag upplevt tidigare. Bör man prata med dem? Man vill ju inte verka torr och tråkig. Men samtidigt är det här lite jobbigt. Ofta slutar de i ok tid...men några gånger håller de på till typ mellan 2 och 4. Vilken tid får man klaga? Vad bör man säga? Vad skulle ni säga om en granne klagade? Eller ska man bara låta det vara?