Uppdrag som ligger under tallrikarna eller som ges ut vid bordsplacering. Uppdrag kan vara att berätta en rövare under middagen, att smaka på så mångas dricka som möjligt, att hålla ett tal till mannen eller kvinnan, att skratta så fort en viss person pratar, att säga eller göra ngt speciellt varje gång man själv pratar, att titta ogillande när ngn svär, osv.
En bordsplaceringslek jag faktiskt hörde om igår var att damerna får rita sitt självporträtt. Herrarna får sedan dra lappar ur en skål och utefter porträtten leta efter sin bordsdam. Kan nog bli hur kul som helst.
Alla får en lapp som de inte får titta på (förslagsvis under desserten när folk är lagom glada). Lapparna sätter man i pannan (kommer dock inte ihåg hur man fick fast dem). På lapparna står saker som: titta mig inte i ögonen, skratta åt allt jag säger, säg emot allt jag säger, påpeka mitt uttal etc.
Alla ska rita ett porträtt av sin bordsdam/bordsherre, sedan röstas vinnaren fram och vinner ngt.
Lycka till och ha det så kul!
Ett tips om inte alla känner varann är att ha ett starkt välkomstbål