Har också en hund som skäller/skällt ganska mycket, en dvärgpudel. Håller med om att det är svårt att få bukt med det, det är liksom svårt att hindra det på något vis, man är lite maktlös mot det på ett sätt man inte är mot så mycket annat som hunden gör.
Jag har kommit fram till att den bästa lösningen för alla hundproblem är att se till att hunden är välmotionerad, att den får den motion den ska ha. En trött hund orkar inte ställa till med elände. Det kör jag på, så min dvärgpudel går jag med mellan 1,5-4 timmar per dag sammanlagt, vilket kanske är rätt extremt men man får anpassa det efter kondition, energinivå osv och se vad den mår bra av. Följaktligen har jag en rätt trött och nöjd hund inomhus.
Hjärngympa är ju också något som tröttar. Min får lära sig kommandon som jag använder naturligt då jag pratar med honom, och mycket miljöträning som också tröttar. Du skulle ju också kunna cykelträna med vovven, nu kommer jag inte ihåg hur gammal han var men han ska ju vara vuxen först. Eller klövja, vilket också ska trappas upp försiktigt. Min gillar också att ha saker att pyssla med inne, som tuggben och aktivitetsleksaker, tex med godis i. Då blir det inte att han ligger och lyssnar och skäller på minsta ljud, om vi t ex ser på tv hela kvällen och är "tråkiga". Låter jag honom söka lite godis under tv-kvällen blir det också bättre med vaktandet.
Det som dock varit revolutionerande för oss, har varit att ta reda på när han skäller som mest. För oss var det i sovrummet, då vi skulle sova. Lösningen var att låta honom sova i ett annat rum. Från att han skällt då och då under hela nätterna, blev det knäpptyst. Detta har också gjort att han skäller oerhört mycket mindre på dagarna. Ju mer han skällde, desto mer skällde han, verkar det som. Kanske kan du också hitta ett sånt mönster. Det verkar ju som han låter när han blir exalterad - så gå en rejäl runda med honom innan han ska träffa en hundkompis och leka, t ex. Låt dem gå en promenad ihop istället för att de busar runt och blir jätte uppe i varv. Skäller han för att få uppmärksamhet är det bästa du kan göra att ignorera honom, kanske t.o.m demonstrativt vända ryggen åt honom och gäspa mot honom, vilket betyder att han ska lugna ner sig och låta dig vara. Det funkar jättebra på min hund, eftersom det är hundspråk han förstår. Gäspa kan överlag vara bra att göra, när din hund är uppe i varv, eller slicka dig om munnen, som är en vänlig och lugnande signal. De små sakerna kan göra jättestor skillnad, har jag märkt. Fundera också på hur du själv uppträder, många blir pipiga och flaxiga tillsammans med hundar och stressar dem omedvetet. Jag tror man ska tänka sig att man pratar med en häst när man pratar med en hund. De flesta är ju väldigt sansade både i ton och kroppsspråk, tillsammans med hundar. Sinnesstämningen smittar ju så lätt till så sociala djur som hundarna. Ju mer exalterad din hund är, desto coolare ska du uppträda, du kan t.o.m röra dig lite i slowmotion och uppträda som om du vore drottning eller något, med näsan i vädret. Det funkar på min när han blir nervös eller stressad.
Lycka till!