Du som använt maggördel efter förlossningen!
Japp, man kan nog kalla mig en smula fåfäng men jag är i vecka 37 och vill inte ens tänka på hur min kropp kommer se ut sen... Har gått upp nästan 18 kg (!!!) men flera kilo bara måste vara vatten, får kommentarer hela tiden om att mina händer och fötter är svullna :P
I alla fall, jag fasar för att jag kommer må dåligt över degmagen sen, jag har fått en väääldigt stor mage som står rakt ut framåt eftersom jag är kort, inte ens 160 cm... Känner på mig att jag kommer ha mycket löst skinn osv pga detta.
Därför skulle jag vilja ha tag på en BRA gördel eller liknande. Dels så säger de att maggördel faktiskt hjälper för att få skinnet att gå ihop (?) men också för att magen ser ju plattare ut under kläderna och vi har en massa släktkalas och sånt bara några månader efter förlossningen och sen är det ju jul, nyår, och allt det där.
Helt enkelt vill jag ha en bra gördel, jag har hittat en här
www.mammafitness.se/text1_24.html
men jag tycker den är väldans dyr! Ni som har använt maggördel efter förlossningen, tyckte ni att det var bra? Kändes det som om magen gick ihop snabbare? Tror ni att jag ens kommer orka/vilja ha maggördel direkt efter förlossningen eller har man ont i magen eller så då?
Var har du köpt din gördel?