• emmmmap

    hjälp! jag kissar blod

    Jag är kissig jämt, måste gå på toa minst vart 10:e minut! Och varje gång jag kissar kommer det jätte lite.
    De senaste gångerna har det gjort jätte ont och det har kommit BLOD när jag kissar! Inte mycket, men små droppar som jag måste trycka ut - gör skit ont!
    HJÄLP?! vad är fel på mig? Jag har inga andra symptom mer än de.. Tacksam för snabba svar!

  • Svar på tråden hjälp! jag kissar blod
  • puss

    ring läkare, kan vara fel på njurarna.


    det är tammefan roligt nästan jämt
  • LuViGli

    Ring till din VC! Låter som att du kanske har UVI, en allvarlig sort dessutom. Om det är för sent att ringa till VC nu, ring sjukvårdsupplysningen. De ska kanske råda att åka in akut.

  • Wizz

    Klassisk urinvägsinfektion. Du behöver en penicillinkur, ring läkaren.

  • uppdragmamma
    Wizz skrev 2009-09-11 15:36:55 följande:
    Klassisk urinvägsinfektion. Du behöver en penicillinkur, ring läkaren.
    Skulle jag med gissa på.

    För att lindra om du inte kan få tid idag så drick mycket vatten,
    gärna citronjos eller tranbärsjos....

    Jag har haft problem med UVI själv och då har dom ofta gått över snabbt, ibland snabbare än jag kommit till läkaren.
  • LuViGli
    Wizz skrev 2009-09-11 15:36:55 följande:
    Klassisk urinvägsinfektion. Du behöver en penicillinkur, ring läkaren.
    skulle nog inte säga att det är klassisk uvi.. Vid vanlig, "klassisk" uvi brukar man inte ha synlig blod i urinen. Microskopiskt kan man se det, men inte macroskopiskt. Om urinen är blodfärgad misstänker man oftast t ex njursten. Men då brukar man ha mycket ont i ryggen också. Så nåt sånt är på g.. Så vänta inte, TS, ring!
Svar på tråden hjälp! jag kissar blod