Tips mot skorv som luktar illa....
Min son har skorv. Han har haft det ett tag, men de senaste dagarna har det börjat lukta illa. Jag har smörjt med olja och kammat bort det värsta, men det luktar ändå.
Någon som har tips på vad man kan göra?
Min son har skorv. Han har haft det ett tag, men de senaste dagarna har det börjat lukta illa. Jag har smörjt med olja och kammat bort det värsta, men det luktar ändå.
Någon som har tips på vad man kan göra?
Borago funkar bättre än vanlig olja, är en kräm du köper på apoteket mot skorv. Är inte frätande som salyvase är, utan innehåller en olja som har de ämnen som kroppen saknar som ger upphov till skorv.
Visserligen har mina barns skorv inte luktat illa (aldrig hört innan faktiskt), men gissar att det inte spelar någon roll.
Min sons skorv "luktar lite illa"... O jag har kört Borago då det inte funkade så bra med olja och scrubba för att han har så mycket. Nackdelen med Borago e att man inte får scrubba eller pilla, så för min lilla kille som har mycket hår så har det tagit lite tid att bli av med skorven. Nu 3 veckor senare, så börjar det lätta... Kan nämligen inte låta bli att pilla om jag ser att det sitter löst. :)
Helena och Theo skrev 2009-09-28 14:06:57 följande:
Helena och Theo skrev 2009-09-28 14:06:57 följande:
Ett tips är att ha på olja och sedan borsta/skrubba lite lätt med en mjuk tandborste, därefter tvättar du håret och hårbotten för oljan i sig kan göra att det luktar illa.
Jag köpte en luskamm på apoteket och pillade/kammade med. Det funkade kanon, nästan allt gick bort direkt.
Lånar tråden lite...
Borago måste väl vara helt riskfri att få i sig? Bebisar får det ju lätt på händerna som de sedan stoppar i munnen. Någon som vet?
Så nu har jag öst in mina barns huvuden med olja så skorven var mjuk. köpte luskam igår o som ni sa så gled skorven mest bara med ganska lätt. men ena dotter har lite mycket hår på huvudet o det lossna MASSA hår när jag tog bort skorven!!
e det normalt? hon verkade inte bry sig om det o sa inte ett knyst men ändå!
Om man inte vill använda luskam funkar det också bra att ta oljan direkt på en liten frottéhandduk och gnugga försiktigt i hårbotten, håret blir inte riktigt lika oljigt då heller.