Kerastase eller Redken?
Jag ska ta mig i kragen och beställa "riktigt" schampo. Jag har färgat hår så det ska vara till just färgat hår Vad är bäst - Redken eller Kerastase?
Jag ska ta mig i kragen och beställa "riktigt" schampo. Jag har färgat hår så det ska vara till just färgat hår Vad är bäst - Redken eller Kerastase?
Jag har inte testat Kerastse för färgat hår (Bain Miror eller vad det nu heter) men Redkens serie med röda flaskor och det schampoot gör håret mjukt och glansigt, jag upplever inte att jag behöver balsam efteråt, fast det är säkert olika. Kerastese är dock ett väldigt bra märke generellt anser jag (testat Nutritiveserie bara).
Jag beställer mina schampoon ifrån www.feelunique.com, fraktfritt och halva priset mot för i Sverige
Hehe jag blev inte så klokare tror jag.. men va bra att båda märken är bra!
Jag ska kika på hemsidan också gissar att det är från "utlandet"? Hur blir det med tullar osv? Vet inte hur sånt funkar.. Tack för tipset!
Som sagt har jag bara testat Redken och det är absolut ett bra schampoo för färgat hår, men Kerastase är alltid bra är min erfarenhet Ifrån www.feelunique.com är det ingen tull för det ligger i Jersey. www.lookfantastic.com och www.hqhair.com är brittiskt och där betalar man bara en fraktavgift på ca 40-50 kr beroende på antal produkter, men ingen tull. Ibland har de roliga erbjudanden där så det kan vara värt att beställa därifrån också. Fördelen med feelunique är att det är fraktfritt också.
Dåå ska jag direkt beställa! Tack för tipset, guld värt! och hjälpen såklart
Ojoj, måste få fråga
Hur betalar man, kommer det en faktura eller via kort? Vad innebär "Please fill out the information below exactly as it appears on your credit card statement"? Postcode..?
postcode är väl postnummer?
Jag betalar alltid med mitt Visa-kort, antingen att de drar direkt på mitt Swedbankkort eller att jag tar det på kreditkortet. Alltid funkat utmärkt
Jag gissade på det, lät ju mest logiskt men man vet ju adlrig, de stod ju liksom före adressen. Då vill jag också betala med Visa-kortet. Men vad innebär "Please fill out the information below exactly as it appears on your credit card statement" då? :S Jag har ju inget credit card statement och inget kort som är förknippat med adress..
Hm, det innebär väl bara att du ska skriva in siffrorna exakt som de står på kortets framsida (och några extrasiffor bak, tror det är 3 siffror bak, de tar du i ett annat fält). Jag minns inte om man ska skriva med mellanrum eller ej, men förmodar att det är så man ska göra, då blir det ju exakt. Du tar bara sitt bankkort (om du har swedbank ska du också fylla i att det är swedbank du har) .
Det brukar finnas rutor man ska kryssa i gällande kort. På vissa sajter kan man välja credit card eller vanligt bankkort utan kredit, men omd et bara finns creditcard alternativ kör på det ändå, det blir ju ingen kredit om du inte har kredit.
Nää så långt har jag inte kommit än..! Det här jag pratar om "Please fill out the information below exactly as it appears on your credit card statement", så ska man fylla i namn, adress, city, telefon osv.. Och kortet är ju inte knutet till en adress vad jag vet. Jaja, jag försöker. Kommer sakerna så kommer dom
Men kortet är ju knutet till din identitet på något sätt, iaf ditt bankkonto och det är huvudsaken. Din adress har de ju i formuläret!