• M  och  M

    Elstöt, farligt?

    Igår kväll skulle jag släcka en lampa här hemma med ett uttag på väggen som ännu inte har något hölje eller vad man säger (vi håller på att renovera). Jag har släckt denna lampa flera ggr tidigare och det har gått bra, men nu råkade jag väl ta lite utanför och fick en stöt genom handen som kändes ända ner i magen. Jag blev rätt rädd och undrar nu om jag bör vara orolig för fostret. Är i v.14 (13+0) idag... Ska kontakta BM också, men jag tänkte bara om någon här har någon erfarenhet?

  • Svar på tråden Elstöt, farligt?
  • M  och  M

    Alltså det var runt lysknappen jag fick en stöt, inte i ett eluttag

  • Elute

    Sätt på höljet igen, även om ni renoverar. Använd en annan belysning typ bygglampa under tiden och uttag som inte har höljen - bryt strömmen dit.
    Jag är gift med en elektriker och vi har renoverat i några år, jag har fått höra ganska ofta hur viktigt det är.

    Hur farligt det är beror på hur bra jordad du är vid kontakttillfället. Har du tex tofflor med gummisula så är det inte lika farligt som om du går barfota och är svettig om fötterna. Tar du i en diskbänk samtidigt så kan det bli riktigt farligt då det är material som leder stark ström riktigt bra.

    Det är amperen som är farlig. Det är den som kan orsaka hjärtstopp och i kombination med högt voltantal får man allvarliga brännskador. Man blir kokt inifrån om inte strömmen bryts. Om du inte fick en stöt så det kändes som om du höll på att skita ner dig bokstavligt så var det nog inte så farligt. Jag fick en stöt ganska kraftig när jag var gravid med nr ett, i v 19 och det som hände var att bebin i magen höll på att göra frivolter i magen ett par timmar efteråt, så det är nog inte så nyttigt. Jag gjorde koll på mvc sedan och det hade gått bra iallafall.

    Ha respekt för elektriciteten. Börja redan nu innan bebis är född, och när ni nu renoverar se till att allt är barnsäkert, petsäkert och koppla in en jordfelsbrytare om ni inte har redan, den kan rädda liv.

  • M  och  M
    Elute skrev 2009-10-09 06:22:43 följande:
    Hur farligt det är beror på hur bra jordad du är vid kontakttillfället. Har du tex tofflor med gummisula så är det inte lika farligt som om du går barfota och är svettig om fötterna. Tar du i en diskbänk samtidigt så kan det bli riktigt farligt då det är material som leder stark ström riktigt bra. Det är amperen som är farlig. Det är den som kan orsaka hjärtstopp och i kombination med högt voltantal får man allvarliga brännskador. Man blir kokt inifrån om inte strömmen bryts. Om du inte fick en stöt så det kändes som om du höll på att skita ner dig bokstavligt så var det nog inte så farligt. Jag fick en stöt ganska kraftig när jag var gravid med nr ett, i v 19 och det som hände var att bebin i magen höll på att göra frivolter i magen ett par timmar efteråt, så det är nog inte så nyttigt. Jag gjorde koll på mvc sedan och det hade gått bra iallafall.
    Jag hoppas det gått bra i alla fall, känner mig orolig och är rädd att det ska hänt bebisen någonting, med dess hjärta eller något :(

    Jag har ringt MCV och de skulle ringa tillbaka med ev. en jourtid, men jag har inte hört något än så jag vet inte...
  • M  och  M

    Nu ringde barnmorskan och hade pratat med en jourläkare som inte tyckte att man skulle göra något, utan mådde jag bra och jag inte hade tuppat av och mitt hjärta var okej så skulle nog bebisen vara det också. Fann ju såklart inga tider för att få komma och kolla att allt var okej, att man såg hjärtat slå osv :(

    Så jag får väl tro och hoppas att det är okej då. Men kommer gå och vara orolig ändå. Känns som man är orolig jämt nu ;) Fick göra UL för 2 veckor sedan och då kände man ju sig lugnare då man såg lilla livet och hjärtat som slog. Men nu efter det här så är man ju tillbaka igen och går bara och väntar på RUL som är om typ 5 veckor. Ja jisses... :)

  • Elute

    Det går säkert bra.
    ***Skickar en styrkekram och all lycka. ***
    Ring och prata med barnmorskan igen om du känner dig orolig, kanske du får en tid iallafall inom någon vecka så slipper du gå och vara orolig så väldigt länge.

Svar på tråden Elstöt, farligt?