Storlek för amningsbh
Blivit tipsad att köpa en mjuk amningsbh som jag har med mig redan på bb men hur vet jag vilken storlek jag ska ha?
Har nu (i vecka 27) storlekt 75C
Innan jag var gravid hade jag 75B
Blivit tipsad att köpa en mjuk amningsbh som jag har med mig redan på bb men hur vet jag vilken storlek jag ska ha?
Har nu (i vecka 27) storlekt 75C
Innan jag var gravid hade jag 75B
Jag gick från c-kupa till d-kupa när jag var gravid. Större gick jag aldrig...
Jag köpte en sån där top från apoteket och hade första tiden. Jättesmidigt...särskilt på BB när man ändå är så utsliten och bekväm av sig.
Okej, så du svällde inte ytterligare en storlek när mjölken kom? Svårt att planera. Jag har blivit tipsad om en mjuktopp antar att det är liknande den från Apoteket. Tror det är S, M eller L storlekar.
Ett hett tips är att inet gå och köpa dyra amningsbehås INNAN du fött barn. Det är omöjligt att veta vad som händer med just dina bröst.
Köp hellre en vanlig mjuk sportbehå att ha med till BB och inhandla en riktig amningsbehå när du efter en vecka eller så ser vilket storlek dom små liven hamnar på.
Kan verkligen rekommendera apotekets mjuka topp! Trodde själv inte på den för fem öre eftersom jag behöver en bh med mycket stöd, men när mjölken rinner till var den oumbärlig! Och just de första dagarna är det skönt att ha nåt som är mjukt och följsamt och som är lätt att dra undan eftersom bebben ska snutta titt som tätt. Sen är den toppen som nattbh, håller kvar ev inlägg men man känner sig ändå inte alltför "påklädd". Lycka till med graviditeten och bebisen!
Instämmer i kören ovan: Köp apotekets amningsbh, de är inte så dyra heller, man vet inte hur mycket brösten växer, om de växer alls.
Mina bröst var 75C när jag blev gravid, i början när jag ammade mycket köpte jag en amningsbh som var 75D. Efter nåt halvår var den för stor eftersom jag gick ner ganska mycket i vikt.
Tack tjejer! Okej, då kör jag på en från Apoteket. Men är det inte samma problem med den? Hur ska jag veta vilken storlek?
oftast finns det apotek på sjukhuset så skicka den stolte fadern att köpa en ...ta en storlek större än vad du är för de är små !
Annars så kan de klippa till en amninstopp av de sexiga nättrosorna de har på BB...fungerar tills du tar dig till Apoteket för egen maskin!
Du låter ungefär som jag. Jag har ca 70c då jag inte ammar och köpte en amningstop från apoteket i storlek L i v 20 ungefär då jag kanske hade 75c ungefär och den är så töjbar att jag har den nästan jämt. Tom då brösten är som störst efter förlossningen passar den (ca 70 E -75 D) iaf. för mig. Sista tiden av graviditeten har man ju större ryggomfång, men denna topp är så töjbar och skön att det inte märks så mycket och billig dessutom!!! Jag tyckte det kändes stort att ta L med tanke på mitt ryggomfång som inte är så stort men de är ganska små i storlek.
Okej, perfekt! Jag skickar mannen att köpa en L då. Fast det kan ju vänta 3 månader antagligen. Men kanske är den skön att ha redan nu då brösten spänner och håller på... Hum, jag kollar in den nästa gång jag är på apoteket.
Tack för svar!
Kan bara instämma...bh'n från apoteket är bäst, iaf när man bara dräller hemma. Men även annars också egentligen.
BHn bör vara 1-2 kupstorlekar större. Man ska få plats med en kupad hand innan för bhn. Tänk på att inte köpa för stort undermått och för liten kupstorlek, det vanligaste misstaget.