• Anonym

    Skriva puss i sms?

    Är tillsammans med en kille sedan 2 månader.
    Mycket av kontakten sker via sms, men vi träffas även nästan varje dag. Efter några veckor skrev jag puss i slutet av ett meddelande, men fick inget tillbaka. Brydde mej inte så mycket då, men nu har jag provat det 3 gånger utan att få ett endaste tillbaka. Och jag vet att det inte behöver betyda något alls, men det känns lite tråkigt. Det är ju inte så att han inte vill pussa mej, för det gör vi mycket då vi träffas... Men varför inte skriva det i sms då? Väntar han på nåt speciellt tillfälle eller? Tycker han det känns dumt att skriva det bara för att jag gör det?

    Han kan skriva annat fint som t.ex att han längtar efter mej eller berätta hur mycket jag betyder för honom.. Men nää, inte puss..
    Så, hur tolkar man det?

  • Svar på tråden Skriva puss i sms?
  • Anonym

    att du e riktigt omogen o säkert inte en dag över 26 år! så skulle jag tolka de iaf.....

  • olandstoken

    äääh, tolka det inte alls det är väl gulligt att han skriver att han saknar dig, det är ju inte precis så att du "får" en puss för att han skriver puss (om du förstår vad jag menar)

  • Anatha

    Du låter bli att tolka det. Är han bra och gullig på andra sätt så är det kanske bara inte hans grej att skriva just så. Tänk inte på det.

  • fjollan

    Han är nog bara sån... Min sambo skriver inte heller puss i sms, vi säger inte puss innan vi lägger på luren heller. Han är helt enkelt inte sån, han förstår liksom inte varför han ska göra de.

    I början kändes de konstigt... Säga puss hej när man avslutar ett samtal var för mig en sån sak som alla som hade ett seriöstförhållande gjorde så jag blev osäker på hans känslor för mig. Men nu är jag så van så jag bryr mig inte. Pussar extra mycket på honom när vi ses istället =)

  • Polly S

    jag varken säger eller skriver puss, betyder inte att jag inte tycker om de jag pratar/SMSar med.

Svar på tråden Skriva puss i sms?