Hej!
Jag vet inte om det finns något billigare alternativ, men diskutera det med din veterinär. De brukar vara öppna och ha förståelse för att man vill komma lite billigare undan.
Min ena tik lider också av artros och behandlas för det med bla Rimadyl. Utöver smärtstillande äter hon tillskottet "Seraquin" & använder sk. BackOnTrack-täcke vilket ökar blodgenomströmning i muskulatur och leder. Dessutom får hon massage, tränar vibrationsträning och simmar på en rehabavdelning 1 ggr/vecka.
Jag tycker att hon långsamt är på väg tillbaka, men självklart vet jag att hon aldrig kommer bli helt frisk, så målet är att mjuka upp henne i muskler och leder, bygga mer muskelmassa, öka rörligheten i den drabbade leden och försöka få henne så smärtfri som möjligt.
Det blir jättemycket pengar, men som du sa, självklart är hon värd det. Jag har dock bestämt mig för att ge det en chans under en period. Märker jag el. veterinären att det inte går framåt, då kommer jag ta bort henne. Jag kan inte låta henne leva sina sista år fullproppad med läkemedel. Jag är medveten om att hon alltid kommer få äta smärtstillande men just nu går hon på maxdosen & tom mer vissa dagar, när hon har simmat tex.
Hoppas din hund blir bättre! Vore intressant att få veta vilken behandling din hund får, samt var/vilka leder som är drabbade?