Fruochmamma skrev 2009-11-17 13:42:30 följande:
Det beror väl lite på vad ni/du prioriterar. Vad är viktigast? Hur är ekonomin? Gör det något ifall du/ni/vännerna behöver pendla? Vad är lägenhetskostnaderna kontra villa osv osv. Svårt att säga. Göra en priolista med saker som är viktiga för er/dig.
Min sambo har inga problem med att pendla., han jobbar nu på hisingen där vi bor men avskyr det och vill inget hellre än att flytta, likaså barnen. Vår hyra ligger på 8600 inkl. el men vi bor endå trångt, för de pengarna kan vi i stället köpa ett hus/radhus lite utanför stan tycker vi. Det är mest jag som tvekar trots att jag nu är mammaledig,är nästan aldrig i stan och har inte många vänner här heller, så där är det inte så stor skillnad.
Ekonomin är bra, vi klarar oss.
Jag är nog mer rädd för att inte trivas och behöva flytta till stan igen vilket skulle bli svårt då det är ont om hyresrätter, har inte råd att köpa ett hus i stan.
Jag inbillar mig att det är bättre för barnen att bo lite utanför. Jag har fem barn.