• vinterlärka

    Tröjan fäller

    Köpte en ursnygg kofta på rea idag. Jag är inte sådan som impulsköper, jag stod verkligen länge och provade den. Har även provat den några dagar innan.

    Däremot förstår jag inte hur jag tänkte med tanke på att den fäller massor! Akryl brukar jag inte köpa pga att jag hört att det är dålig kvalité, men då det inte bara var akryl slog jag till ändå. Det är inte öppet köp på den.

    Kan den bli bättre efter tvätt eller har ni några andra tips på att få den att fälla mindre. Antar att jag får stå ut, men fråga kan man ju alltid.

  • Svar på tråden Tröjan fäller
  • vinterlärka
    isisisis skrev 2009-11-24 13:27:03 följande:
    Köp ett par byxor som det inte syns på!
    Ja, men det är redan fixat Den fäller på tröjan undan och det värsta är att jag vill ha en vit under för den är mörkblå och det är så snyggt ihop.
  • isisisis
    vinterlärka skrev 2009-11-24 13:42:32 följande:
    Ja, men det är redan fixat Den fäller på tröjan undan och det värsta är att jag vill ha en vit under för den är mörkblå och det är så snyggt ihop.
    Jaha

    Ja,jag tror tyvärr inte det är så mycket att göra åt saken.
    De tröjor jag haft som fällt har inte blivit så bättre med tiden
    Något kanske...
  • drömhus

    prova att tvätta tröjan!

Svar på tråden Tröjan fäller