• Anonym

    Hur hittar jag nytt boende efter skilsmässa

    Är på väg att skilja mig.

    Är så osäker på det här med nytt boende.

    Min man vill inte skilja sig, dessutom vill han bo kvar i huset.

    Jag tjänar dåligt o är osäker på hur mycket jag ens får låna.
    Där jag bor kostar treorna kanske 1-1,5 milljon, måste ha en trea då jag kommer ha mina tre barn boende hos mig varannan vecka. Möjligt att jag kan klämma in mig i en tvåa men det blir nog svårt, mina äldsta barn är 8,12 o kan dela rum men sen har jag en liten på 3 (antingen får hon ett rum o jag sover i vardagsrummet) eller så kan hon o jag dela rum. Men en tvåa blir trångt o jobbigt tror jag.

    Hur går jag ens tillväga? Bokar jag ett möte med banken? eller var börjar man?
    Jag äger bara en tredje del av huset o får nog bara 300-500 tusen i vinst.

    Står i bostadskön sedan några veckor bara så där lär jag väl inte få napp. Tjänar i nuläget bara 15.000 men kommer gå upp i tid som ensam o kanske kan hamna på 18.000 i allfall.

    Suck!

  • Svar på tråden Hur hittar jag nytt boende efter skilsmässa
  • PrettyGirl

    Hyra i andra hand, tills vidare?

  • Chilili

    Jag fick tag på en privat hyresvärd och en toppen fin 3:a i stan:) Jag annonserade på blocket samt fick tag gpå en lista över alla privatahyresvärdar. Dessa ringde jag till väldigt ofta!! När hoppet nästan var ute så ringde en tjej på min annons och jag fick ta över deras förstahanskontrakt, innflyttad efter en vecka:)

  • Anonym

    Jag tror det blir svårt att låna en miljon idag med din inkomst och ingen kontantinsats. Jag skulle satsa på att hyra en tvåa i andra hand. Låta barnen dela rummet och du och lillen sover i vardagsrummet varannan månad.
    Under tiden sparar du så mycket du kan till kontantinsats, kanske kan du jobba mer varannan vecka när du inte har barnen?

    Det kommer att lösa sig. Men vill du prata med banken ändå, försök visa att du kommer att klara av kostnaden, ha svar på alla frågor redan innan du går dit.

  • Anonym

    Ni sover i vardagsrummet varannan vecka, menar jag givetvis


    Anonym skrev 2009-11-24 14:19:22 följande:
    Jag tror det blir svårt att låna en miljon idag med din inkomst och ingen kontantinsats. Jag skulle satsa på att hyra en tvåa i andra hand. Låta barnen dela rummet och du och lillen sover i vardagsrummet varannan månad. Under tiden sparar du så mycket du kan till kontantinsats, kanske kan du jobba mer varannan vecka när du inte har barnen? Det kommer att lösa sig. Men vill du prata med banken ändå, försök visa att du kommer att klara av kostnaden, ha svar på alla frågor redan innan du går dit.
  • Anatha

    Men hur kan du bara äga en tredjedel av huset som gift? Äger ni inte hälften var oavsett då?

    Får du ut så mycket som 300 000-500 000 i vinst borde du ha råd med en lägenhet kanske en slitnare trea så du får utrymmet men inte lika fin så att säga. Du har ju kontaninsatsen så du behöver ju inget topplån. Dessvärre måste du skatta på vinsten den kan (tror jag) bara flyttas om man köper dyrare.

  • Anonym (ida)

    Är man gift så är hälften av alla era tillgångar dina, oavsett vem som betalat för vad. Så att du äger en tredjedel av huset låter konstigt. Har du skrivit på äktenskapsförord?

    Måste du köpa en lägenhet? Kan du inte hyra?

  • The past is now

    Jag begärde skilsmässa och jag har en hyresrätt (3:a), det gick fort att fixa det. Vi var gifta och allt delades lika. Har ni skrivit ett äktenskapsförord? Om han vill bo kvar så är han tvungen att köpa ut dig. Vänd dig till familjerätten där du bor och ta hjälpa därifrån.

    Vi har också 3 barn tillsammans. 9 år, 4 år och 2 år. Pojkarna delar rum. Tjejen har ett eget och jag sover i vardagsrummet. Det är superbra!

    Lycka till!

  • Anonym

    PrettyGirl
    Hyra i andra hand har jag ju verkligen inte råd med känner jag 8000 i månaden typ för en trea!

    Ja det stämmer att jag bara äger 1/3 trots att vi är gifta, vi har äktenskapsförord på det då min man hade ett radhus som han ägde själv innan vi köpte detta huset/och var gifta....Men jag äger ju bara 1/3 av lånen också.

    Anonym (3) Jag kommer ju kunna ha en kontantinstas på ca 3-5o0 tusen och bor jag i andra hand kommer jag inte ha råd att spara med tanke på vad andra hands lgh kostar

    Anatha
    Visst kan jag bo i en sliten lgh men jag kommer nog få räkna med att dom kostar kring 1,5 mille endå!

    Anonym(ida)
    Visst behöver jag inte köpa utan kan hyra, men var skulle jag hitta en lgh att hyra?

    The Past is Now
    Visst måste han köpa ut mig, men jag kommer bara få ca 3-500 tusen med dom lånen vi har. Och visst kan jag bo i en trea hyresrätt, men med 1 månad i bostadskön så tror jag det är ganska kört dom närmaste åren!!!

  • M Y L F

    Fast med den kontant insatsen så tror jag att du ändå får ett billigare boende om du köper dig en trea. Det beror ju iof vad avgiften är på. Men hade jag varit dig hade jag köpt en trea. Jag tror inte alls att det är omöjligt!

  • PrettyGirl
    Anonym skrev 2009-11-24 16:03:17 följande:
    PrettyGirl Hyra i andra hand har jag ju verkligen inte råd med känner jag 8000 i månaden typ för en trea! Ja det stämmer att jag bara äger 1/3 trots att vi är gifta, vi har äktenskapsförord på det då min man hade ett radhus som han ägde själv innan vi köpte detta huset/och var gifta....Men jag äger ju bara 1/3 av lånen också. Anonym (3) Jag kommer ju kunna ha en kontantinstas på ca 3-5o0 tusen och bor jag i andra hand kommer jag inte ha råd att spara med tanke på vad andra hands lgh kostar Anatha Visst kan jag bo i en sliten lgh men jag kommer nog få räkna med att dom kostar kring 1,5 mille endå! Anonym(ida) Visst behöver jag inte köpa utan kan hyra, men var skulle jag hitta en lgh att hyra? The Past is Now Visst måste han köpa ut mig, men jag kommer bara få ca 3-500 tusen med dom lånen vi har. Och visst kan jag bo i en trea hyresrätt, men med 1 månad i bostadskön så tror jag det är ganska kört dom närmaste åren!!!
    Oj då, märks att jag bor på landet;) Hade jag ingen aning om...
Svar på tråden Hur hittar jag nytt boende efter skilsmässa