• lenalong

    Klump i halsen, Hjälp!

    Hej alla,

    blir så trött på mig själv, kan inte övertyga min hypokondriska sida om att min klump i halsen bara är ångest. Kan ni inte försöka hjälpa mig? Hoppas att fler som känt så här läser detta och känner igen sig så ni kan hjälpa mig..

    Födde barn för 3 månader sedan, blev deppig och fick en massa ångest, även äkta panikångest. Har behandlat mig med sertralin i fem veckor och mår mycket bättre men än tar ångesten överhanden emellanåt.

    Har under de senaste två månaderna hunnit med hjärntumör, lungtumör, halstumör, bihåletumör etc.. Men självfallet har det bara varit min oro som spelat mig dessa spratt.

    Har bl a haft domningar i kroppen, andningsproblem, värk i kroppen, illamående plus mycket mer. Nu har turen kommit till klump i halsen. Den har suttit i ca en vecka till och från. Har varit mycket på sista tiden, med dottern 3 mån till akuten två gånger på samma dag (de gångerna var det inte bara jag som oroade mig, men hon mår bra nu), hade dop i helgen med 20 personer inbjudna etc.
    Men nu har det lugnat ned sig men den där j*vla klumpen är där ändå!
    Som sagt finns den inte där jämt. När jag sovit brukar den inte komma förens jag har tänkt på den, men då tänker jag att hjälp den var säkert där även då fast jag inte märkte det..

    Blir så trött på mig själv, ibland kan jag övertyga mig själv men inte alltid.

    Tack för att du läser och hoppas du har nåt bra svar till mig :)
    Helena

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-11-25 15:57
    Ingen mer som har förslag?

  • Svar på tråden Klump i halsen, Hjälp!
  • lenalong

    Ja jo kanske men har svårt att övertyga mig om det..
    Har du haft det så?

  • Schnaaken

    Använder du dig av KBT? (kognitiv beteendeterapi) tillsammans med sertralin? Om inte så skulle du kolla upp det. Hjälpte mig när jag hade panikångest. Inbillade mig, precis som du att jag hade cancer överallt och låg sömnlös och tvångade om det. Läkaren ville att jag oxå skulle börja med sertralin, men med tanke på att biverkan var "självmordstankar och ångest" så avstod jag. Men det är ju jag. 


    Kolla upp http://www.adlibris.com/se/product.aspx?isbn=9172320109 och börja "kognitivera"
    Lycka till! 
    Kram.
  • Sandriz

    Nej det har jag inte. Min sambo har en klump i halsen som han säger sig ha haft i ungefär en månad nu. Han satt och googlade igårkväll och efter ett tag så sa han till mig att det förmodligen bara var muskelspänningar som tillkommit av att han gått och oroat sig över saker och spänt nacken osv...

    Men det är som sagt bara en google-diagnos min sambo satte på sig själv :) Är ju inte säkert att det är det för honom eller för dig. Bara en idé.

  • lenalong

    Jo jag har precis börjat gå hos en bra psykolog, ja att läsa biverkningarna på bipacksedeln kan ju göra en mörkrädd. Men kände att jag var tvungen att göra något. Kunde ju knappt ta hand om mig själv än mindre mina barn när jag ständigt oroade mig.. Och mer ångest det fick jag men den börjar ju bli bättre. Det är ju bara min klump som jag panikar över lite idag..

    Kram

  • lenalong
    Sandriz skrev 2009-11-25 15:32:20 följande:
    Nej det har jag inte. Min sambo har en klump i halsen som han säger sig ha haft i ungefär en månad nu. Han satt och googlade igårkväll och efter ett tag så sa han till mig att det förmodligen bara var muskelspänningar som tillkommit av att han gått och oroat sig över saker och spänt nacken osv... Men det är som sagt bara en google-diagnos min sambo satte på sig själv :) Är ju inte säkert att det är det för honom eller för dig. Bara en idé.
    Ja jag har min beskärda del av google-diagnoser jag också :)
    Ibland bar ibland inte. Men det låter ju troligt med muskelspänningar. Ska väl bara pränta in det i huvudet.
    Tack
  • Sacajawea

    Jag har precis likadant!! Alla dina symtom förutom andningssvårigheter... jag har diagnostiserad ångest.

Svar på tråden Klump i halsen, Hjälp!