• Avelyn

    Någon som fött vaginalt efter två snitt ?

    Jag undrar om någon har fött vaginalt efter två kejsarsnitt. Om någon vill dela med sig av den upplevelsen. Själv står jag i valet och kvalet. Jag har fött ett barn vaginalt och sedan två med akuta kejsarsnitt. Nu får jag välja enligt specialistmödravården om jag vill ha ett planerat kejsarsnitt eller föda vaginalt. Väger för och nackdelar. Skulle gärna vilja höra hur det gått för er som valt vaginalt efter två snitt.

  • Svar på tråden Någon som fött vaginalt efter två snitt ?
  • tjej 30

    Hej
    Jag har snittats två ggr och ska även nu snittas denna gång . De rekommenderade inte mig att föda vaginalt då livmodern kan brista innifrån.
    Tydligen kan man få olika svar, har inte hört någon som fått föda vaginalt efter 2 snitt.
    Lycka till!

  • Avelyn

    Tjej30,

    Jag har varit inställd på snitt jag med. När min dotter föddes 2005 sa de att jag aldrig mer skulle få föda vaginalt pga att jag då varit med om två snitt. I går var jag på samtal inför snitt på specialistmödravården. Då ville läkaren att jag skulle föda vaginalt. Uteslöt dock inte snitt. Han sa att de skulle ha noggrann koll om jag skulle föda vaginalt och ev avbryta värkarna efter 7 timmar om jag inte öppnat mig bra på den tiden. Då blir det ett akutsnitt i stället. Svårt val.. Jag ska få en tid för planerat snitt. Fram tills den tiden kan jag ringa och avboka och tacka ja till vaginal födsel. Jag har också hört att riskerna är stora. Därför vet jag inte om jag törs. Kanske om jag hör talas om någon det gått bra för..

  • Pyresson

    hej,
    sorry om jag snor tråden lite men jag måste bara fråga...jag födde mitt första barn med snitt,denna gång vill jag också föda med snitt,men läkaren säger att det begränsar mitt barnafödande! så man kan alltså få mer än 2 barn med KS?...hmm..

  • Avelyn
    Pyresson skrev 2009-11-25 18:38:31 följande:
    hej, sorry om jag snor tråden lite men jag måste bara fråga...jag födde mitt första barn med snitt,denna gång vill jag också föda med snitt,men läkaren säger att det begränsar mitt barnafödande! så man kan alltså få mer än 2 barn med KS?...hmm..
    Ja man kan få fler än två barn med snitt. Det är inte mängden snitt som begränsar, det är hur ärret läker. Det sa de till mig i af. Så länge ingen läkare efter din förlossning sagt att du ej får skaffa fler barn pga risker, är det helt ok att skaffa flera barn. Det blir nu mitt tredje snitt eller om det blir vaginal förlossning. Jag har hört dem som fått fyra snitt med.
  • Pyresson

    men vrf säger läkaren såhär till mej :( hon ljuger alltså! mitt snitt har läkt perfekt (det var 2 år sedan jag fick mitt första barn) inga komplikationer,ingenting...faaan

  • mandelblomma
    Pyresson skrev 2009-11-25 19:21:22 följande:
    men vrf säger läkaren såhär till mej :( hon ljuger alltså! mitt snitt har läkt perfekt (det var 2 år sedan jag fick mitt första barn) inga komplikationer,ingenting...faaan
    säger hon att du inte kan få mer än två snitt menar du?
    I så fall kan det ha med att göra hur din livmoder ser ut...alltså inte ärret på utsidan ...jag är snittat tre gånger varav det sista ett tvilling snitt...vet och har varit med som personalpå kvinnor som fått både 5 och 6 snitt.
  • Avelyn

    Pyresson,

    Kolla av möjligheten att få en till bedömning av någon annan läkare. Låter konstigt att din läkare kan säga nej till fler än två snitt, när snitt nummer två ännu inte är gjort. Han kan alltså inte se slutresultatet på det snittet ännu. Prata med en barnmorska om saken, så kan hon kolla upp saken åt dig.

  • Pyresson

    barnmorsdkan har tagit upp det på "ronden",och det enda som beslutades var att jag ska få göra ett tillvääxt UL i v 32 istället för v 35. väger barnet 4 kg eller mer blir d snitt p.g.a trångt bäcken.
    men jag vill ju föda med snitt fast bebisen väger 3,5 kg p.g.a man reda gjort ett snitt. ringde spec. mödra vården och jag fick inte ens komma på ett till läkarbesök
    =( vad ska man göra..?! bor i västerås och dom verkar väldigt konstiga här

  • TiLo

    Jag tror man får olika svar i olika landsting och även inom det egna landstinget. JAg har gjort 2 snitt och eftr det andra snittet sa läkaren på utskrivningen att nästa gång så blir det snitt. OCh jag tror rent generellt att det är så. Nu ska jag till specmvc på onsdag och se över möjligheterna för att föda vaginalt.
    Jag tror inte att man kan veta riktigt nått om nånting förrän man är just där i den situationen. Dvs det var jätte dumt av den där sköterskan att uttala sig om ditt snitt pyresson. Lika dumt som av min läkare att uttala sig om mina snitt, om det inte är så att det står nått i mina journaler som jag inte vet nått om, som gör att det är för riskabelt att föda vaginalt. Men vad ni än vill så stå på er!!! Och undersök era möjligheter när det är aktuellt.

Svar på tråden Någon som fött vaginalt efter två snitt ?