hjäälp!!! vilket område hade ni valt i göteborg???
Vi ska buda på ett hus men har två områden att välja mellan antingen hisingskärra eller partille-lexby.
Vad hade ni valt om husen va likvärdiga med tanke på barnomsorg, trivsel, osv.
Vi ska buda på ett hus men har två områden att välja mellan antingen hisingskärra eller partille-lexby.
Vad hade ni valt om husen va likvärdiga med tanke på barnomsorg, trivsel, osv.
Rebecca Louise skrev 2009-11-26 20:58:48 följande:
utan att känna till partille hade jag ändå valt det.
tack för snabbt svar!!
får jag fråga varför?
allt med hisings kärra och den sidan av stan är inget att sträva efter att flytta till. Känner du till stan i övrigt?
Partille om jag var tvungen att välja. Hisingen skulle jag inte flytta till ens om jag fick betalt.
Själv är jag rotad i Västra Göteborg o skulle inte flytta härifrån.
vi bor i västra gbg nu & trivs super bra, tyvärr är husen alldels för dyra här.
jag har hört positiva saker om just kärraområdet men känner mej tveksam ändå.
varken jag eller min sambo är från göteborg från början & därför känns det xtra knepigt när man inte riktigt "kan" områdena.
Rebecca Louise skrev 2009-11-26 21:11:42 följande:
väldigt bra raka svar!!
helst skulle vi stanna i majorna men man kan ju inte få allt..
Rebecca Louise skrev 2009-11-26 21:18:31 följande:
man kanske ska be kommunen bygga lite radhus i slottis?
Rebecca Louise skrev 2009-11-26 21:24:15 följande:
partille utan tvekan...
Vi bor i Partille och jag är jättenöjd med kommunen. Bra VC/BVC, bra affärer (Allum tex), bra mataffärer, man tar sig snabbt in till stan. Jag har börjat promenera runt lite med barnvagn och vänner och det finns fina områden och fin natur. Sen är det väl aningen o-charmigt att E20 går rakt igenom Partille men det tänker man inte så mycket på. Och tåget vänjer man sig vid också.
Nu har jag bara bott i Biskopsgården (när det gäller Hisingen) men med tanke på skottlossning o liknande skulle jag ALDRIG flytta ut dit!!
I mina öron låter det något fördomsfullt att säga att Hisingen är kasst rakt av. Det finns både bra och dåliga områden på Hisingen, och Kärra hör definitivt till de bättre. Jag har bekanta som bor där sen många år och som är jättenöjda och trivs bra. Det finns bra barnomsorg och skolor, kommunikationerna in till stan är bra, och vill man komma ut i naturen finns det runt knuten.
Kärra består väl bara av bostadsrätter och villor har jag för mig, och det är ett rätt så lugnt område. Om man vill undvika skottlossningar är det nog ett bra ställe att flytta till.
Besserwisser jag veeeeet---Men Partille är en egen kommun, och ligger således inte i Göteborg.
Lätt!
Partille.
Så jävla tråkigt, men är det kul ni vill ha ska ni bo kvar bland kommunisterna i majorna.
äääh vi förlorade budgivningen.... blir att tälta i slottis!!