Anonym (Knölis) skrev 2009-12-03 11:13:56 följande:
Beklagar verkligen. Hur mår du idag? Hur stora var dina knölar? Växte dem? Var det på vc du undersökte dig? F´låt många frågor men jag är orolig att jag också har cancer. Fast jag har haft mina betydligt längre än 1 år....Anonym (emma) skrev 2009-12-03 06:59:24 följande:
Tack för ditt svar. Jag har haft mina i några år, jag förstår inte varför de inte går tillbaka. Varför gjordes det en biopsi på dig men de läkare jag besökt har bedömt mina som helt normala lymfkörtlar? Ska jag inte lita på läkaren som jag var till sist?
Hej! Mina knölar var/ är som tummen ungefä
r.De växer inte, och jag har dem kvar.
Jag gick bara på en vanlig hälso kontroll till vc, där kände läkaren ( efter jag talat m, att jag hade knölarna), ialla fall så kände läkaren på dom, och sen blev det en jädrans fart på honom..
Han skrev remisser till allt möjligt på lasarettet..Jag blev sövd och op på långfredan-08, de tog en knöl jag hade i nacken, och en vid käkbenet. ( som jag inte visste fanns)
Ja, sen fick jag ju veta, att jag har KLL, kronisk lymfatisk leukemi..-Idag äter jag en gång i månaden tuffa cellgifter, kommer aldrig att bli frisk, men kommer att kunna leva med sjukdomen..
Vännen, jag vill absolut inte skrämma upp dig, men som jag säger till alla. Har ni en /flera knölar, gå för guds skull och kolla upp dem. Jag gick ju som sagt m mina i över ett år.