Hej, hur har det gått med tanden ts? Jag tänkte starta en tråd om det men hittade din gamla. Så hur har det gått? Har ni hjälpt henne? Det är så att min 6 åring verkligen inte gillar att jag hjälper till och kommer nära. Hon får lätt panik, men sen är vi nog båda lika tjurskalliga med mig som övertag så jag ger mig inte.
Anledningen till att jag vill få ut de lösa tänderna är att hon har fått två färdiga vuxentänder och en av de sitter på tvären i tandköttet. Det hände för några månader sen av en olyckshändelse då hon bet i en filt med sin lite lite lös mjölktand och hennes kompis drog i filten och lossade en av mjölktänderna väääldigt mycket så vi fick dra ut den. Dottern blev mest överaskad att första tanden var ute. MEN vuxentanden har vuxit på tvären.
Så jag vill gärna hjälpa henne på traven när tänderna bli tillräckligt lösa så man nästan kan se under dem. För säkerhets skull. Det går inte alltid så bra. Hon får ju panik och bli nästan hysterisk. Bara tanken på det gör henne ont.
Idag tvingade jag faktiskt henne med mina super övertalningar och den 4e tanden är ute. Det känndes dock inte så bra. Vi kämpade nästan i två timmar, Men INTE med tanden, - med övertalningar - att öppa munnen, sluta vrida sig, hålla för munnen. Det enda jag gjorde var att hålla i hushållspappret, titta på henne och övertala henne, gång på gång på gång. Pedagogiska övertalningar och förklaringar, Opedagogiska övertalningar... Inget bet på henne. LIka tjurskaliga båda två, en stor villrådig en och en liten rödgråten en. Litar hon inte på mig? Började fara genom mitt huvud.
När jag var som mest villrådig ringde jag hennes mormor och mostrar så hon fick prata med dem, berätta om sina farhågor och de i sin tur kunde lugna henne. Det gick ju bra. Mormor verkade till och med rörd att hon fick vara med och bringa lite ordning och reda mellan oss.
Efteråt var hon ju fortfarande rädd men svalde rädslan tillräckligt länge så jag fick bra tag och drog innan hon hann pressa tillbaka mina händer.Det kändes att jag tvingade min lilla söta 6 åring att dra ut hennes lösa tand som dinglade där i över 4 veckor nu.
Bara jag fick tag så gick det på 2 sekunder.
Sen var hon lika stolt som alltid när vi lyckas. Det bara att jag verkligen hatar att göra min lillatjej ledsen.... Jag själv bli ledsen... Borde jag ha låtit bli?