Tacopaj utan creme fraiche?
Jag har ägnat den senaste kvarten åt att googla efter tacopajrecept utan creme fraiche utan framgång. Någon som kan hjälpa mig?
Jag har ägnat den senaste kvarten åt att googla efter tacopajrecept utan creme fraiche utan framgång. Någon som kan hjälpa mig?
Jag gjorde en god Tacopaj häromdagen
En sats pajdeg
400 g köttfärs
1 ½ dl vatten
1 gul lök
1 påse Taco kryddmix
2 vitlöksklyftor
2 dl passerade tomater
½ grön paprika
½ röd paprika
8 körsbärstomater
Tex mex ost
Gör så här :
Bryn köttfärsen i stekpanna. Tillsätt hackad gul lök och tärnade paprikor. Häll i kryddmixen, vattnet och passerade tomaterna. Pressa i vitlöken och låt puttra i 10 min. Häll detta i pajformen som du har förgräddat i 1o min. Strö över osten och halvera körsbärstomaterna och lägg i en ring runtom. Grädda i ugn 225 grader tills osten har smält och fått fin färg. Servera med sallad.
Det lätt jättegott, tack så mycket!
Varsågod
Är i full gång nu, det luktar himmelskt redan!
Så bra
Stoppa i några tacochips så blir det underbart ;)
125 g margarin
3 dl vetemjöl
2-3 msk vatten
Mätt upp mjölet i en skål. Lägg i kylskåpskallt matfett,skuret i bitar. Finfördela fettet med en gaffel eller fingertopparna till en smulig massa. Tillsätt vattnet och arbeta snabbt ihop till en deg. Plasta in och låt vila i kylen ca 20 min. Tryck ut degen i en pajform eller ugnsform, så att den täcker botten och kanterna. Nagga med en gaffel.