• drakvinge

    Dricka vatten före glukosbelastning?

    Får man dricka vatten när man är fastande inför glukosbelastning?
    Jag dricker massor med vatten om nätterna och nu ska jag vara fastande från kl 22 ikväll och ska till BM imorrn 08:30
    Kommer mår riktigt dåligt om jag inte får i mig nåt vatten ens.

  • Svar på tråden Dricka vatten före glukosbelastning?
  • SpecialK

    jag har för mig att man fick dricka liite vatten iaf, kanske ett glas el. så

  • versan

    Fastande betyder inge dryck eller mat.
    Så jag är ledsen du måste härda ut.
    annars blir det fel värden på Glukosbealstningen.

  • versan
    SpecialK skrev 2009-12-14 15:58:43 följande:
    jag har för mig att man fick dricka liite vatten iaf, kanske ett glas el. så
    NEj det enda man får är att ta pyttelite om man måste svälja medicin.
    Glukosbelastning vid graviditet
    Glukosbelastningen görs på Din barnmorskemottagning. Du ska vara fastande, det vill säga inte ha ätit, druckit eller rökt innan.
    Du får dricka en sockerlösning och efter två timmar tar man ett blodprov.
     
    Är provet förhöjt, men inom ett gränsvärde, gör man om provet efter en vecka. Är det då fortfarande förhöjt får Du träffa en dietist för kostgenomgång och rådgivning. Du kommer också att cirka ett år efter förlossningen kallas till medicinkliniken för en ny glukosbelastning.
     
    Är provet efter två timmar över ett visst värde, har Du graviditetsdiabetes och kommer i fortsättningen att göra Dina mödravårdskontroller på Specialistmödravården (SpecMVC).
  • drakvinge

    Tack för svar, då får jag dricka ikväll medan jag får och hoppas på att det går okej imorrn ändå.

  • versan
    drakvinge skrev 2009-12-14 16:01:38 följande:
    Tack för svar, då får jag dricka ikväll medan jag får och hoppas på att det går okej imorrn ändå.
    Japp!
    Passa på före 22.00
    Blir du väldigt törstig så får du skölja munnen med vatten men OBS! Inte svälja... Kommer själv ihåg hur jäkligt det var att inte få dricka så jag lider med dig.
    Men sen får man dricka desto mera när det är avklarat.
    Det var Juvligt.
    hann inte mer än ut från belastningsprovet så störtade jag in i närmaste Toa för att dricka vatten.
  • drakvinge

    Hehe, tänkte stoppa ner en vattenflaska och en banan i väskan så jag tar mig därifrån sen

  • xXMaLoXx

    Jag fick dricka vatten innan, bara det inte handlade om stora mängder. Drack ett glas innan sängdags. Sen fick jag ett par munnar att skölja ner sockerlösningen med.

  • drakvinge

    Det gick okej, var värst på morgonen att vara utan vatten, väld där gick det okej, fick lite lite vatten att svälja efteråt för jisses så sött det var.
    Hade låga värden också så det var ingen fara, 3,8 innan och 5,9 efter.

  • Queenofice

    Ser inte fram emot att göra provet! Fick även order från BM att fasta från kl.20 som tur är så öppnar lab väldigt tidigt :p Blir att ta med sig en flaska vatten och sedan raka vägen till cafeterian för de är man väl värld :p

Svar på tråden Dricka vatten före glukosbelastning?