• Anonym (olycklig fru)

    Är de kört?

    Ska försöka förklara så gott de går.

    Slutet av 2004 träffa jag min man första gången, (vi fick kontakt via Internet) i början av 2005 så tog vi steget och blev tillsammans. Jag är 10 år yngre än min man. När vi träffades gick jag andra året på gymnasiet och han jobba så vi hade ett distansförhållande första året tills jag tog studenten. Efter studenten så flyttade jag till honom, började leta jobb och började efter en tid att jobba som vikarie rätt så ofta, tyckte de va skönt att ha nåt att göra på dagarna. Sommaren 2007 så får vi reda på att jag är gravid. Och idag har vi en dotter på snart 2 år. När dottern va ungefär 6 månader så flyttade vi till större och de innebar större utgifter vilket vi visste. Och vi har så vi går runt varje månad.

    Men sen vi flytta till större så har de blivit mer och mer tjafs mellan oss mest små saker som blir stora. Vi vet inte varför vi tjafsar så mycket för ju mer tiden går ju mer tjafsar vi. Min man har även problemet att han sitter mycket vid datorn och jag känner att jag får dra allt här hemma ta hand om våran dotter och sköta hushållet och min orka har tagit slut för länge sen. Vi har pratat om de och vi kommer fram till en bättring, sen går de ett tag sen är vi tillbaka och stampar på ruta ett. Sen pratar vi igen och så en bättring sen tillbaka på ruta ett och så håller de på. Vi har även pratat om att skilja oss men min man börjar bara gråta hela tiden och jag tappar orken att fortsätta prata om det.

    Han vill inte förlora mig men de känns som om de redan har hänt. Jag känner att vi bor ihop som vänner och inte ett par. Men han förstår mig inte. Och han tycker vi har de så bra ihop, och han tycker jag ska sluta ha dessa tankar att gå skilda vägar. Men de tankarna finns i mig varje dag. Jag undrar varför vi fortfarande är tillsammans till vilken nytta. Man kan inte bara hålla ihop för dotterns skull eller för tryggheten.

    Finns de nåt kvar? Finns de nåt att rädda? Eller är de helt kört?

    För mig känns de som om allt är kört men vill ändå höra vad en mer expert säger.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-12-17 14:00
    Glömde säga att vi gifta oss hösten 2008, ungefär en månad efter vi flyttade till större

  • Svar på tråden Är de kört?
  • Gerd parterapeuten

    Hej!
    När man tjafsar och bråkar så är det oftast så att något annat ligger under ytan. Du skriver att din ork har tagit slut eftersom det är du som tar det största ansvaret för hem och barn. Ni pratar om det om och om igen men det blir ingen varaktig skillnad. Jag tror att detta är förödande för dina känslor och ditt engagemang i ert förhållande. Du skulle behöva få bättre gehör från din man. Ni skulle behöva prata på ett djupare plan om era behov och önskningar, mötas och ta mer hänsyn. Då kan ni få en bättre relation. Ni behöver samarbeta bättre när det gäller hem och barn också. Hur visar ni varandra kärlek och uppskattning? Det är också ett viktigt område att tänka på!
    Hälsningar
    Gerd

  • Anonym (olycklig fru)

    Känns inte som vi visar kärlek och uppskattning längre. Visst vi säger att vi älskar varandra men min man säger de för ofta tycker jag och de vet han om att jag tycker. För så fort han inte har nåt att säga kommer orden "jag älskar dig" jag börjar tycka de blir ett ord och ett tjat. Förr hittade vi på saker och så fort jag föreslår att vi ska hitta på nåt så får jag alltid ett "nej, jag vill inte" de är inte brist på barnvakt de får vi ganska lätt då de är många som gärna sitter barnvakt till vår dotter. Har till och med försökt att få han att gå på bio nån kväll men får nej på det oxå. De börjar kännas som mina känslor försvinner är de vanligt att de känns så?? Eller kan de va så enkelt att mina känslor har försvunnit??

    Om man ändå visste hur man skulle göra. En sak till jag undrar hur stor är chansen att man skiljer sig men hittar tillbaka till varandra innan skilsmässan gått igenom eller för huvudtaget??

  • Gerd parterapeuten

    Hej!
    Du verkar inte få gehör och du blir ensam med att jobba på ert förhållande. Att dina känslor är på väg att försvinna i den här situationen är begripligt. Det är en stark varningssignal om att något inte står rätt till. Var finns din man i ansträngningarna? Han måste ta dig mer på allvar!
    Hälsningar
    Gerd

  • Anonym (olycklig fru)

    Vet inte vart hans ansträgningar finns, vet inte ens om de finns några från hans sida. Våra kvällar efter vår dotter lagt sig sitter vi oftast i två olika rum, jag sitter och slö tittar på tv när de inte finns något att se på och min man sitter vid datorn i ett annat rum och spelar antingen själv eller med en kompis. Och de har vi pratat om, men de blir aldrig bättre en längre period de går ungefär max 3 veckor om jag har tur.

    Jag har haft en vän att prata med som har funnits där och lyssnat på mig när jag har behövt prata. Och han tycker inte min man respekterar mig och vår dotter, han tycker att jag förtjänar bättre än min man och min vän förstår inte varför jag stannat hos min man. Och denna vän och jag har kommit varandra nära under den här tiden. Vet dock inte om jag börjar få känslor för honom och de vill jag inte ta reda på förren jag och min man har löst saker och ting mellan oss. Men jag vet att min vän älskar mig mer än en vän och vill leva med mig. Men jag vill fokusera på mig och min man och se om de går att rädda, men just nu känns de kört.

Svar på tråden Är de kört?