• Babybluee

    Topo Stop mot möss? Funkar det?

    På en hemsida kan man köpa elektroniska skadedjurssaneringar som heter bla. Topo Stop, någon som köpt en sån? Funkar det?

    Är jäkligt trött nu på dessa förbannat äckliga djur och fällorna som måste laddas om hela tiden... Tappar matlusten när jag vet att mössen är i huset. Dom klättrar upp på gardinerna och hoppar av på köksbordet och gnager sen på adventsstaken som jag dekorerat med hasselnötter istället för mossa. Dom har tagit flera hasselnötter och fått ner dom på golvet!

    Dom äter ju på allt dom ser!! Kläder, skor, plast, papper, väggar, sladdar, smulor, skinn!! ALLT! Varför finns dom över huvudtaget????

    Någon som provat Topo Stop?? Jag är beredd på att lägga ut pengarna osm krävs för att få bort dom. Kan inte äta ost längre eftersom jag kopplar det till möss och fäller nu mer.

    Hjälp mig! Eller något annat tips? Allt är välkommet!

  • Svar på tråden Topo Stop mot möss? Funkar det?
  • Babybluee
    Joico skrev 2009-12-18 09:00:27 följande:
    Men ring Anticimex?
    Men vad kan dom göra? Mössen kommer väl tillbaka sen igen?
  • Houdini

    Jag har för mig att vår musskrämmare märket heter silverline eller liknande.

    Man stoppar in den i elurtaget och vi har helt klart färre möss när vi har den på.

    Där jag bor nu har jag inga möss inne i "lägenheten" men uppe på vinden är dom jag hör dom jäklarna, Men efter jag kopplat in den är det inte lika mycket liv.

    I vårt förra hus sprang dom heöt orädda i kööket när jag satt i rummet, hade valv mellan rummen. Men efter vi köpte muskrämmorna slutade de springa där, så prova.
    De vi har kostar ca 500 kr st

  • Anmavi

    Hej!

    Vi hade möss på vinden och de blev modigare och modigare och kom först ut på övervåning där barnen har sina run, sedan ner till resten av huset. När jag öppnade min garderobsdörr och så en rackare springa över galgarna på mina tröjor fick jag nog!:)

    Jag ringde försökringsbolaget där vi har hemförsäkringen. Det kom en farbror och utrotade dem. Det kostade 300:- och jag har inte varken sett/hört en mus sedan den dagen:)

    Så ring ditt försäkringsbolag. Det ingår oftast i den.

    Lycka till!

  • Thursday

    Skaffa katt...

    Vi har ärvt några sådana där som sitter i elurtagen och låter som vi har där katterna inte är, men jag vete tusan... hur som helst så skulle jag aldrig kunna ha dem i bebodda delar av huset för jag hör att de piper, är väldigt känslig för sådana ljud själv.

  • etanol

    Grejen är väl att de ska "störa" mössen på ett sånt sätt att de inte vill rota sig/bo kvar. Men om jag förstått hela grejen rätt så funkar det inte så bra om mössen bor i väggar och/eller tak då ljudet studsar mot väggarna istället för att gå igenom. Så finns det bon i väggarna så kanske man kan undvika den mesta aktiviteten i just det rummet där dosan sitter, men det finns ju oftast fler rum. Det kostar ju en del så ska man ha en dosa i varje rum så får man hosta upp pengarna också, och då vet man ju ändå inte om det fungerar...De blir ju som sagt inte störda i deras bon av dosan iallafall...

  • sahara

    Hur kommer mössen in ?
    Jag hade nog försökt lokalisera deras "ingång" och åtgärdat det.
    Vi hade möss för några år sedan.Övervåningen var precis nyrenoverad.Förmodligen var det murstocken mössen klättrade upp på för runt den fanns det glipor.Min sambo täppte till gliporna och mössen försvann.

  • Houdini

    Jttebra att täta sitt hus, men möss behöver bara ett fem millimeters hål för att ta sig in. Och bor man som jag gör nu och gjorde innan är det omöjligt att täta huset.
    Både nuvarande och förra huset är över hundra år gamla.

    Jag har fått klart mindre problemmed mössen sen vi började använd musskrämman och musfällor

  • Babybluee

    Tack för många bra svar=)

    Jag har provat musskrämmor, inte silverline men något annat märke, men som sagt dom går inte igenom väggarna där mössen bor utan studsar bara mot väggar o tak. Plus att bde jag o sambon hörde musskrämman, det ljöt i hela huvudet så vi lämnade tillbaka dom (det stod på att männiksor o katt o hund inte hör, men det gjorde vi).

    Katt har vi funderat på, men dom senaste katterna släpar ju bara in möss och leker med dom eller käkar upp dom inne.... (äckligt!) Jag vill ju få ut mössen, inte ha in dom halvdöa...=/

    Vanliga musfällor är bra för enstaka gånger, men dom är äckliga o jobbiga att ladda om och tömma på döa möss....sånna använder vi nu, men börjar tröttna.

    Vill ju helst inte döda mössen (dom är ju egentligen väldigt söta, med sina mörka små oskyldiga ögon), vill bara få ut dom ur huset, och då tänkte jag topostop borde ju vara bra.

    PUFF PUFF: Ingen som provat just TopoStop???

Svar på tråden Topo Stop mot möss? Funkar det?