• Nyckelpiga

    Hur länge kan man använda BabyBjörn babysittern?

    Ja, jag undrar alltså om 12-24 mån gamla barn vill sitta i BabyBjörn babysittern (den annonseras som stol för 0-24 mån)? Eller är det så att så fort de kan sitta själva (det är väl runt halvåret?) då vill de inte använda den längre?

    Funderar på att köpa en till min 2-månaders men om den bara kommer att användas 4 månader känns det onödigt...

  • Svar på tråden Hur länge kan man använda BabyBjörn babysittern?
  • Ziggy

    Vi vågade inte satsa på en babybjörn just av anledningen, så vi köpte en billig från JYSK och den har funkat bra. Vår kille är nu 4,5 månad och han börjar vara för tung! Men jag vet inte babybjörn är kanske bättre i kvalite och "håller" därför tyngre barn.

  • Amorella

    Vår baby är 6 månader och stortrivs i sin BabyBjörn babysitter. Jag tror att vi kommer kunna använda den länge länge. Den är absolut inte för liten och ju större de blir, desto mer kan de gunga försiktigt i den själv och det tycker i alla fall vår baby är supermysigt!

    Nu kan hon ju sitta i hög babystol och det gör hon ibland när vi äter. Men babysittern är mer vilsam för henne - dessutom är det ingen risk att hon ramlar ur den och slår sig. Hon brukar sitta i den när vi t.ex. diskar, lagar mat eller vill sitta och äta i lugn och ro. Och innan hon kunde sitta med vid bordet, satt hon alltid i den när vi satt och åt. Det finns en lekbåge till med tränallar (kan köpas separat) och dem började hon leka med när hon var ett par månader. Hon tycker fortfarande det är jättekul att sitta och pillra på dem eller snurra dem. Vi är supernöjda med vår babysitter. Vi köpte den ny för över 800 kr, men det var värt varenda krona - så mycket användning har vi haft för den.

    Så här står det i användarinstruktionen som jag råkade ha tillgänglig (kollade i den häromdagen): "För din baby från ca 3,5 kg. Även för lek och vila för barn upp till ca 24 månader (max 13 kg)." Det finns tre olika "lutningar" på själva sittern:
    - Leka, upp till 13 kg
    - Vila, upp till 10 kg
    - Sova, upp till 7 kg
    Vi har den i mittenläget nu. Det är fortfarande ganska stark lutning så babyn halvsitter/halvligger och kan som sagt sprattla så det gungar försiktigt. Vår baby är lång (71 cm) men har ändå över 2 dm ner till golvet. I "lekläget" är babysittern mer upprätt, som en liten mjuk stol eller fåtölj.

    Sedan är det ju som en liten "byxa" som håller fast babyn i babysittern. Den ska man ta bort när barnet kan gå själv, dvs när det kan ta sig i och ur babysittern själv.

    Jag kan inte annat än rekommendera den!

  • Felixxmor

    Jag tycker oxå att den e perfekt!! Min son har jätte kul i den. Bra gungning oxå :)

  • väntar o längtar

    Den är ju tänkt att kunna användas som en liten fåtölj när barnet börjat gå. Då tar man bara bort den lilla flärpen.

  • Nyckelpiga

    Tack för era svar, speciellt till ditt utförliga svar Amorella

    Hmmm, nu ökar suget efter en BabyBjörn sitter

  • caakam

    Vi älskar oxå vår babybjörn 1-2-3! Ida stormtrivs i sin och hon är nu 6½ mån =)

  • Mian

    Vår dotter slutade använda den när hon var ca 6 månader. Har suttit själv utan stöd sen 4,5 månader, så hon satt hellre på golvet eller i babystolen

Svar på tråden Hur länge kan man använda BabyBjörn babysittern?