• fröken väsly

    barnvälling vs vuxenvälling?

    Hej!
    Vi har en tjej på två år o 4 mån som alltid dricker välling på morgon o kväll. Jag tycker det är hur bra som helst, dels i morgonstressen o veta att hon är mätt o glad när vi går tilldagmamman o dels på kvällen att veta att hon är mätt för natten.
    Men jag undrar om det är ovanligt att barn i denna åldern äter välling? Funderar på det när man är o handlar välling för det finns ingen affär i GBG området vad jag vet som har storförpackningar med 2-årsvälling. Sen kostar ju ett paket ca 60 kr. Så jag undrar om/när man kan ge henne vuxenvälling? Såg att det finns osockrad fullkornsvälling för vuxna.
    Bara en tanke så ge gärna kommentarer.

  • Svar på tråden barnvälling vs vuxenvälling?
  • ElinOlsson

    Min dotter på 2,5 får 18-månadersvällingen, för den finns i storpack och blir då mkt billigare. Hon blir gott mätt på et. Äter en flaska innan hon somnar.

  • Busbellan

    Min dotter på 2,5 år dricker sempers vanliga fullkornsvälling, från 1 år är den väl?
    Funkar alldeles utmärkt


    Mamma till Nora, August och Ella
  • fröken väsly

    Ja men vad bra! Har funderat lite när jag varit o handlat det senaste och det finns ju verkligen inte storpack för 2-års vällingen. O då undrade jag om det var ovanligt att 2-åringar äter välling. Jag tycker att det är jätteskönt att hon gör det. det fungerar alltid

  • ElinOlsson
    Busbellan skrev 2009-12-28 17:42:21 följande:
    Min dotter på 2,5 år dricker sempers vanliga fullkornsvälling, från 1 år är den väl?Funkar alldeles utmärkt
    Ja, den är det nog jag har!
    Hade också önskat storpack på den äldre vällingen, men, men...
  • Lucky

    Min dotter är 5år och dricker sempers 1årsvälling!

  • Jesster

    Min 3-åring dricker 1-årsvällingen Finns inga planer med att sluta med den och den finns ju i storpack så den är ju betydligt biligare än vuxenvällingen.


    Den som söker han finner - www.google.se
Svar på tråden barnvälling vs vuxenvälling?