SPA nära Gbg, vart åka??
Jag och två väninnor ska åka på spa tänkte vi, som våran gemensamma 30-årsfirande.
Jag har aldrig vair på spa förut,
finns det några ställen ni rekommenderar i eller närheten av västragötalandsregionen??
Jag och två väninnor ska åka på spa tänkte vi, som våran gemensamma 30-årsfirande.
Jag har aldrig vair på spa förut,
finns det några ställen ni rekommenderar i eller närheten av västragötalandsregionen??
Det finns lite olika ställen i olika prisklasser. Rekomenderar även att kolla GP's Läsvärdesida med bra erbjudanden om ngn av er har Läsvärdekort. Annars:
Särö Hus, Särö: http://www.sarohus.se/
St Jörgen Park, Tuve: http://www.sanktjorgenpark.se/
Nösunds Värdshus, Orust: http://www.nosundsvardshus.se/pub.aspx?Hem/ggrn6ur38a
Smögens Havsbad, Smögen: http://www.smogenshavsbad.se/
Stenungsbaden, Stenungsund: http://www.stenungsbaden.se/
Varbergs Stadshotell (m Asian Spa), Varberg: http://www.varbergsstadshotell.com/
Comwell Kurort, Varberg: http://www.comwell.se/index.php?pageid=347.
Tack!!
Ska titta igenom länkarna. Trir att jag har ett läsvärdet också
Sankt Jörgen Park, absolut, klart lyxigast av de ovan nämnda! Kika in på deras hemsida, de har titt som tätt erbjudanden med del i dubbelrum, frukost och fri tillgång till spat (behandlingar ingår ej men prova deras sparitual för ett tillägg om cirka 300 kr för hotellgäster) för ynka cirka 600 kr per person.
Vann, absolut det bästa spa jag varit på.
Spana in på vann.se
Hagabadet i Göteborg är jättemysigt. Det är ett gammalt bad som är renoverat och det finns massa av olika behandlingar, gym, bad och restaurang. Fast man kan inte bo där , men det finns ju många hotell i gbg.
www.hagabadet.se
Tack!!
Vi har fastnat för Asia Spa på Varbergs stadshotell, verkar vara supertrevligt!
Asia Spa är också jättetrevligt. Rekommenderar de varma källorna med utsikt över vattnet (och öppet i en del av rummet så det strömmar in frisk luft) och de stora "säckarna" som hänger från taket som man kan krypa upp i och kojsa en stund. Rekommenderar också ett skönt yoga- eller pilatespass i den mysiga träningssalen.
Varbergs Kurort är superlyxigt med proffessionell personal och underbar mat. Jag var där förra veckan... Himla nice :)