Självspricka på tummen
När det är så är kallt får jag självsprickor på tummarna, har en riktigt djup nu som gör ont.. Någon som har nåt tips på vad man kan göra åt det?
När det är så är kallt får jag självsprickor på tummarna, har en riktigt djup nu som gör ont.. Någon som har nåt tips på vad man kan göra åt det?
Jag vet inte om du har barn så du har Inytolsalva hemma, men vi brukar ha på en klutt med salva och sen ha plåster/sårtape över. Låter man det vara så över natten så mår såret mycket bättre dagen efter.
Kolla på hälsokost..Tror att kådsalva eller nåt sånt kan hjälpa..
Sätt lite honung på sprickan och sen plåster över. Behandla på detta sätt några dagar så blir det bra. Denna kur fungerar även på sprickor i fötterna.
Har själv probem med sprickor på fingertopparna. "Compeed fingersprickor" från apoteket funkar jättebra! Dyra, men värda varje öre för det gör så ihelsike ont.
Honung är bra till mycket. Det decifincerar samtidigt som det läker såret. Jag brukar alltid ha med en liten burk honung och plåster när jag är utomlands. Detta för att kunna kurera sår, skavsår med mera.
Helt vanlig idominsalva under ett plåster är kuren.
Vet att det låter äckligt, men tro mig: kissa på sprickan, vänta några minuter och tvätta sedan av. Finns inget bättre mot torrsprickor! Smörja gärna sedan med någon fuktgivande kräm, Eight Hour från Elizabeth Arden är toppen!
Jag jobbar inom vården och då tvättas och spritas händerna oooofta.Får jättelätt sprickor på just tummarna.Särskilt nu när det är så kallt.
Jag sätter på sårtejp(inte dom i "plast) eller kirurgtejp. Låter det sitta på även när jag tvättar händerna.Byter vid behov naturligtvis!
Kanonbra!
Har en remsa runt fingret just nu!