äta nötter när man ammar?
har en liten pojke på 14 dagar. Ammar fullt.
Kan jag äta nötter eller kan vara farligt för sonen?
Tacksam för svar!//M
har en liten pojke på 14 dagar. Ammar fullt.
Kan jag äta nötter eller kan vara farligt för sonen?
Tacksam för svar!//M
Ja, det kan du! Varför inte???
jo med tanke på att nötter kan vara farligt. allergi risk..
Man ska inte ge nötter till barn under 1 år pga. allergi risk, men det gör inget om du äter.
avstå all sorters nötter under tiden som man ammar. Att äta nötter under amningen kan ge nötalleri vilket är en av de jobbigaste allergierna vi har. Dock så snart du slutar att amma så kan du åter äta nötter.. BVC borde ha informerat dig om nötriskerna samt allt annat som de rekomenderar och avråder från att äta.. Lycka till!
har varit inne på livsmedelsverket men hitta inget där. Tänkte bara höra om ngn har erfarenhet ang just detta...
Informationen fick jag själv på bvc för 3 veckor sen när vi va där på ett första väg och mät möte.. !
Aldrig hört talas om. Jag har alltid ätit nötter när jag ammar... är vego så det blir en del sånt.
Innan jag började amma frågade jag om man skulle tänka på vad man åt, precis som under graviditeten. Men bm sa att jag fick äta allt.
Kostråden för ammande:
www.slv.se/grupp1/Mat-och-naring/Kostrad/Ammande/
Man ska inte ge nötter till barn under 3 år för att det är risk för allergi och att de kan sätta det i halsen. Ät du vad du känner för ^^
Har ammat i 5 månader och äter massa nötter, dock inte jordnötter för att va på den säkra sidan. Men har inte märkt nåt på min dotter.