• scrapparlotta

    Kaninen fäller så..

    Är det vanligt att kaniner ha fällperioder ibland?? Typ nu?? Våran kanin har börjat fälla jättemycket, det yr hår så fort man har henne. Hon verkar helt frisk annars, äter och dricker bra. Är pigg och så.....Kan det bero på nån mat vi gett henne...eller kanske inte har gett henne? Och en fråga till.....Hur gör man för att klippa klona på ett bra sätt. Hon HATAR att klippa klorna, det blir nästan lite djurplågeri då man får hålla henne stenhårt och en försöker så gott det går att klippa dom. Nån som har nåt bra knep??

  • Svar på tråden Kaninen fäller så..
  • LuMa

    Ge kaninen extra b-vitamin, det hjälper mot fällningen.

  • scrapparlotta
    LuMa skrev 2010-01-04 17:32:53 följande:
    Ge kaninen extra b-vitamin, det hjälper mot fällningen.
    Finns det nåt att köpa extra till kaninen då??
  • Bevabus

    Det är fullkomligt normalt. Du har inte gjort något fel. När det blir kallt så får kaninen vinterpäls och den måste ju falla av någon gång. Inte så kul att gå runt med en vinterkappa mitt i sommaren sen
    Men man kan som sagt minska fällningen genom att ge kaninen vissa saker att äta som du fick tips om tidigare.
    Jag brukar hjälpa min kanin med att dra bort det som redan sitter löst i hans päls. Inte hårt såklart. Men det är skönast för honom, för då ligger inte den lösa pälsen kvar och kliar. Och så får han det lätt in i näsan och börjar nysa.
    Man kan lägga in den gamla pälsen i buren också om man vill, det gillar kaninerna att gosa in sig i när det blir lite kyligt

    Angående att klippa klorna.
    Gör övningar med henne en liten stund var och varannan dag när ni INTE ska klippa klorna. Lägg henne på rygg i era knän och låt henne ligga så i korta stunder tills hon blir lugn. Håll inte fast henne hårt, få inte panik om hon försöker smita. Bara håll henne lugnt. Och när ni är klara med övningen så sätter ni ner henne och ger henne någon form av belöning såsom något gott att äta eller massage.
    Vart eftersom så kan ni ha kloklipparen i närheten av henne och låta henne nosa på den när hon ligger ner, eller att ni bara klipper något annat med den så att hon vänjer sig vid ljudet.


    I'll never harden my heart, but I've toughened the muscles around it
  • LuMa
    scrapparlotta skrev 2010-01-04 17:48:59 följande:
    Finns det nåt att köpa extra till kaninen då??
    Helt säkert.
    När mina tappade massvis med päls så fick dom en spruta av veterinären men det ska nog finnas på droppar också.
Svar på tråden Kaninen fäller så..