• Madelenin

    Hälseneinflammation - hur göra?

    Hej,

    jag har precis skaffat gymkort igen efter lång och jobbig graviditet. var helt orörlig under garviditeten och gick upp 30 kilo... Har gått ner 20 av promanader och att ungen kom ut. men nu gymmar jag.

    har sprungit en del på löpbandet och har tyvärr fått hälseneinflammation av det. Måste jag vila helt tills den gått över eller kan jag köra en träning som är mildare för själv hälsenan? hade tänkt mig crosstrainer.

    Någon med erfarenhet som kan ge råd till en småtjock småbarnsmorsa?

  • Svar på tråden Hälseneinflammation - hur göra?
  • bakeacake

    kör på antiinflammatoriska prepparat, såsom zoonsalva och vila så mycke som möjligt, cykla är skonsamt men jag är tveksam till crosstrainern.. varför inte köra ett body pump pass? det är inga större slitningar på hälsenan om man inte kör benövningarna fullt ut..


  • Madelenin

    Hm, jag är ju så kär i crosstrainern. Bästa träningsredskapet enligt mig. Får köpa nån smärtstillande slava. Tack för svar!

Svar på tråden Hälseneinflammation - hur göra?