• Anonym (Fattar inget)

    Vad håller sambons bror på med???

    Jag och min sambo har varit tillsammans i 4år och bott ihop 2år. Vi har ett stabilt och lyckligt förhållande. Mitt problem är att jag upplever sambons bror kommer med onödiga kommentarer och påståenden om MIG.

    Allt började när jag och min sambo (första året vi var tillsammans och nån av de första gångerna jag träffade sambons bror) blev medbjudna på en resa till medelhavet av deras föräldrar på semester. Då tyckte sambons bror att jag var högfärdig och dryg. Detta sa han inte till mig utan till hela deras familj, när jag var på toaletten. Detta på grund av att jag inte ville dricka alkohol mitt på dagen som de gjorde och för att jag var lite blyg. Jag som person är lite återhållsam då jag inte känner folk, (jag pratar och är med i diskussioner men är inte gruppens medelpunkt.) Tyckte det kändes oerhört hemskt att han bara satt mig i ett fack, fast han inte kände mig och dessutom försöka färga familjens syn på mig. Min sambo hade inte heller "försvarat" mig.

    Sedan hette det(längre fram) att sambons bror ändrat uppfattning om mig, vilket var skönt att höra. MEN han tyckte fortfarande jag var tråkig och att jag inte visade han (sambons bror) otillräcklig uppmärksamhet då vi träffades i familjen. Jag har verkligen inte ignorerat honom, har pratat med honom precis som med den övriga familjen. Det har varit såna här grejer och att han stört sig på mig av olika anledningar, (kommer inte ihåg alla) under åren som gått.

    Nu i julas gav sambons bror oss en inredningsdetalj i julklapp och frågade om den passade in i vårt hem. Jag svarade ,ungefär, att det gjorde den och att den är fin. Dagen efter träffar min sambo sin bror och då säger han att det var ju tråkigt att **** inte gillade julklappen och tyckte att den var ful och inte alls passade in. Sa hon?, svarade min sambo...
    Jag får sedan höra detta av sambon när han kommer hem. Jag sa till sambon att så hade jag verkligen inte sagt utan tvärtom att den var fin. Sen sa jag till sambon att hälsa det till honom och att han måste ha missuppfattat eller hört fel.
    Sambons bror vägrar acceptera detta för han visste vad han hade hört och basunerar ut detta till hela deras familj sedan. Jag blir självklart upprörd och ledsen, när jag får höra det av sambon, för nu framställer hans bror mig som otacksam och dessutom som en lögnare i deras familj.

    Sambons bror håller på att missuppfatta, höra fel och allt möjligt gällande mig! Förstår inte vad han håller på med, känns som han vill förstöra på ngt sätt.

    När jag sa till min sambo; att så sa jag absolut inte gällande julklappen och skulle aldrig i mitt liv säga (även om jag verkligen tyckte den var ful). Trodde min sambo känner mig så väl att han vet det, men han kan inte vara på min "sida" i detta för han hörde aldrig vad som sades...Känner mig ledsen och besviken över det med.

    Vet nån vad sambons bror håller på med?

  • Svar på tråden Vad håller sambons bror på med???
  • Anonym (Fattar inget)

    Sambons bror är alltid trevlig de gånger vi ses, men sen får man alldeles för ofta höra massa skit bakom ryggen istället.

  • Anonym (blomman)
    Anonym (Fattar inget) skrev 2010-01-20 02:02:33 följande:
    Sambons bror är alltid trevlig de gånger vi ses, men sen får man alldeles för ofta höra massa skit bakom ryggen istället.
    Jag har ett liknande problem. Min sambos syster hävdar att jag är otrogen bara för att jag umgås med mina killpolare. Och hon sprider det också!
    Och hans mor försöker övertala honom om att det säkert är så. Är så jävla förbannad och besviken.
    Och min sambo står inte upp för mig heller.
    Han tror på mig men säger inte ifrån.
    Man blir så jävla trött.
  • Anonym (Fattar inget)

    Vad tråkigt att höra att du har ett liknande problem. Jag förstår inte varför folk håller på så och speciellt om det INTE stämmer. När man är helt oskyldig till allt man anklagas för, det måste vara att den personen vill förstöra på ngt sätt. Eller??

  • Anonym (Fattar inget)

    Till påfågelöga: Ja, brodern har en sambo.

  • Anonym (blomman)
    Anonym (Fattar inget) skrev 2010-01-20 02:29:29 följande:
    Vad tråkigt att höra att du har ett liknande problem. Jag förstår inte varför folk håller på så och speciellt om det INTE stämmer. När man är helt oskyldig till allt man anklagas för, det måste vara att den personen vill förstöra på ngt sätt. Eller??
    Jo jag börjar fundera på det, men sen när man kommit på det.Så undrar man ju varför?
    Vad ska det vara bra för. Vad är det de har emot en, egenligen?
    Vad vinner de på att deras bror blir olycklig...
  • luckyme

    Jag tror att han ser på dig på ett sätt han inte borde och det kompenserar han med att vara spydig och dryg!

  • Rosenöga

    Jag tänkte om han inte hade någon tjej och var avundsjuk på sin bror, din sambo. Men han kanske är avundsjuk av någon anledning fast han själv har en tjej.

    Skulle det kunna tänkas gå att fråga honom om han har något emot dig eller vad han håller på med?

  • Alucard

    Han är bara avundsjuk på sin bror för att han har nån vid sidan om, medans han inte har det. Därför försöker han köra iväg dig genom att snacka skit om dig till sin familj. Om inte han har nån tjej, så ska inte hans brorsa ha det, kan jag tänka mig att han tänker. Antingen har han fått mest uppmärksamhet eller så är det din sambo som har fått det under barndomen. Säger bara det, ren och skär avundsjuka

  • Alucard

    Ok, såg inte inlägget innan, så min teori gick åt skogen.

Svar på tråden Vad håller sambons bror på med???