• Snova

    Blindtarmsoperation - titthål

    Min kompis har precis tagit bort blindtarmen mha en titthålsoperation. Hon kom hem från sjukhuset i söndags och mår inget vidare alls. Hon är väldigt svag/seg, går långsamt och böjd, äter smärtstillande var fjärde timme osv.

    Förstår självklart att man inte är direkt på topp efter en operation men hon lyckades få till det så att hon blev sjukskriven i två veckor och verkar som sagt inte må speciellt bra. Är detta normalt efter en blindtarms titthålsoperation? Jag trodde att man skulle återhämta sig lite snabbare än så men har själv ingen erfarenhet av detta.

    Någon som vet mer?

  • Svar på tråden Blindtarmsoperation - titthål
  • Starkast

    Har inte op. blindtarmen. men lagat ett bråck med titthål.
    Och ja. det tar lång tid att komma igång! ringde kirurgen o frågade. normalt 3-4 veckor innan man börjar känna sig normal igen. trött, svettas, fryser, vill bara sova. ont.

    En jag känner op. bort gallan med titthål. kände ungefär lika som jag gjort.
    så det är nog helt normalt!

Svar på tråden Blindtarmsoperation - titthål