busfrösmamma skrev 2010-02-11 09:25:45 följande:
Hanna82aHar aldrig hört om linser på barn. Vad jag vet så ska man inte ha linser förrän man är färdigväxt. Sen är det ju väldigt noga med hygien med linser också. Det kan ju bli riktigt illa med linser om man har otur. Det är nog inget att rekomendera till bebisar. Hur kommer det sig att du fick linser när du bara var 1 vecka gammal?
Jag har ett ärftligt synfel så därför upptäcktes det redan på bb och det är viktigt för barns synutveckling att man tränar upp synen redan från början. Glasögon funkar nog inte på nyfödd iaf. Ja det kan bli problem om man använder linser för mycket. Man måste lufta ögonen för att de ska få syre. Det är om man har i dem för mycket det blir problem. Men har man bara i linserna under den tiden barnet är vaken så blir det ju faktiskt inte så många timmar.
Hygienen ska väl inte vara ett problem? Du tvättar händerna med tvål och vatten innan du tar i linsen och sköljer linsburken med linsvätska innan du häller på ny vätska. Det är allt.
Ögonen växer inte färdigt förrän du är runt 20 och du har väl sett folk under 20 med linser? Får man linser som barn så byter man storlek lite då och då bara. Optikern/ögonläkarn mäter ögat när man är på kontroll och har det växt så får man större linser nästa gång helt enkelt.
Men självklart ska du välja glasögon om det känns bäst. ;)