Vaksam mot främlingar
Mina barn är uppfostrade i denna hemska värld att ALDRIG NÅGONSIN prata med främlingar som de inte känner..
Nu hävdad vissa i vår omgivning att de är FÖR rädda av sig..
Tycker att detta är jättesvårt.
Jag har ända sen barnen var riktigt riktigt små lärt dem att det finns dumma människor och farliga människor som man ska akta sig för.
Kan barn bli FÖR rädda för andra människor?
Vi var på IKEA jag och min stora flicka (6 år)
Jag kom på att jag kanske inte låst bilen på parkeringen så jag sa till min tjej att hon skulle ställa sig precis vid dörren under tak för det regnade..
Bilen stod parkerad precis jämte och vi såg varandra hela tiden..
Jag sprang ut och låste bilen, var tillbaka på mindre än 1 minut.
Då hade det hunnit komma fram en dam till min dotter och börjat prata med henne.. men min dotter hade inte ens tittat på henne och absolut inte pratat tillbaka..
Jag tyckte det var jätteduktigt av henne för hon får inte prata med främlingar.
När jag nämnde detta för bekanta så tyckte de att det var överdrivet..att man iallfall ska lära barnen att säga "hej" om någon pratar med dem..
Vad tycker ni?
Har jag skrämt upp mina barn för mycket?
Är det överdrivet?
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-01-30 15:38
Vet att det låter "hårt" att inte få prata med främlingar..
Men det blev lite fel..det är skillnad på när mina barn tar kontakt själv med främlingar..tex frågar om hjälp mm eller om främlingar tar kontakt med dem!
Jag har också lärt mina barn vad de ska göra om de kommer bort, om det brinner mm och då ska de givetvis ta kontakt med vuxna!
De vet vart de ska ringa också (112)
Och om JAG är med så pratar mina barn med främlingar..
Det jag menade var om de är själva och någon kommer fram till DEM och tar kontakt..
Då tycker inte jag att de är tvingade att prata med dem av ren artighet..
Men mina barn är inte rädda för människor som de träffar tillsammans med oss föräldrar..
Jag kan personligen inte fatta varför man MÅSTE dyka på ett barn som står ensamt i fem minuter utanför en affär..