Hur gör man egen kaffelatte hemma?
Hur kan man göra en kaffelatte hemma? utan sån där maskin?
kanske finns de pulverpåsar? vilken e i så fall godast?
Hur kan man göra en kaffelatte hemma? utan sån där maskin?
kanske finns de pulverpåsar? vilken e i så fall godast?
Brygg stark kaffe samt vispa varm/ljummen mjölk. Finns mjölkskummare i från 15 kr upp till flera hundra.
Påsarna är INTE goda....
Latte består ju av en dubbel espresso och varm mjölk. 20% kaffe och 80% mjölk. Gör sjukt starkt kaffe, funkar kanon med nescafe redcup. Prova dig fram till vad du tycker blir gott.
ok,vart kan man köpa mjölkskummare då? och hur ser de ut? hehe....hur starkt kaffr gör man då? hur stor mängd av vatten o kaffepulver m,m?
Vispa mjölken hårt redan från det att den är kall med en handvisp. Eller om du köper en liten mjölk mixer.
Mjölken ska inte vara varmare än ca 60 grader för då smakar det lite mannagrynsgröt om den.
Häll mjölken i ett högt glas och "dunka" glaset lite lätt mot diskbänken med en disktrasa i mellan.
Häll på kaffet.
Öva några gånger så lär du dig snart
Kom på att det finns nescafe expresso också. Det är pulverkaffe med, men det heter espresso. Det är oxå gått. Arla har en barista mjölk, som är supergod att göra latte på. Finns i mjölkdisken.
ok får brygga starkt kaffe då,köpa mig en sån på ikea o sen skumma o ha i... men värmer man mjölken då efter man skummat den?
Jag dricker latte varje dag, tycker inte om vanlig kaffe. Å att ha i vanlig mjölk går heller inte, utan de måste va varm å något vispad. Fast de blir väl inte riktigt som latte, för jag bryggar så att sambon kan dricka de oxå å han dricker vanlig svart kaffe. Fast hans favorit e Colombia kaffe å lite starkt vill han ha de. Så de blir inte att jag använder starkare kaffe än de som han dricker. Men jag värmer mjölk på spisen å sen vispar jag med stavmixern som funkar lika bra som såna speciella vispar som finns (fast nån gång ska jag köpa en sån liten, e nog lättare ändå). Vispar lite granna å sen häller jag de i större glas å lite socker har jag i, blir annars för beskt i min smak.
Det enklaste är att värma mjölk i kastrull, vispa den med vanlig visp.
Hur smakar barista mjölken jämfört med vanlig mjölk.. har kört på röd mjölk senaste tiden.. funkar det lika bra?
Vi har en nespresso Citiz&milk, d.v.s. kapselmaskin + mjölkvärmare/-skummare. Jag brukar göra latte genom att göra en dubbel espresso (d.v.s. använder två kapslar), samt köra vanlig mellanmjölk i mjölkskummaren, med den "icke-skummande" vispen. Jättesmidigt.
Jag har kört med mellanmjölk å skummat efter att jag hällt i kaffet... smakade nästan precis som den man får på cafeet.. lite mindre gräddig kanske.. (tror de använder röd mjölk där faktiskt)