Min tjej vill ha barn nu, inte jag!
Hej!
Jag har ett litet problem, som jag gärna hade velat lufta lite..
Jag är 23 år och har bott tillsammans med min sambo i snart 2 år.
Hon är bara 20 år och vill ha ett barn med mig nu.
Jag vill ha barn med henne också, bara inte nu. Jag tycker att det är för tidigt, är rädd för vad folk skulle säga, vill vara färdig utbildad innan dess osv.
Problemet är att jag är klar med min utb när jag är runt 30, och hon vill verkligen inte vara "gammal" mamma.
Hon börjar bli frustrerad eftersom att vi lever "ett familjeliv utan barn" enligt henne. Hon vill antingen att vi ska leva som normala unga människor med fester, resor och dylikt. Om hon vill resa så drar hon jorden runt i 6-12 mån, vilket jag inte riktigt vill. Jag vill inte lämna allt bara sådär, hon är helt enkelt mer spontan och galen än mig. Jag tycker heller inte att fester är lika roligt, jag sitter hellre hemma och kollar på film, visst, hon är också trött på festandet, men hon tycker ju heller inte att det är roligt att bara sitta hemma. Ni tänker nog att hon inte är mogen för ett barn, men det är hon. För om hon hade haft ett barn hade hon uteslutet allt festande och resande helt och hållet. Men nu när vi inte har ett barn, så vill hon inte leva som en hemmafru..
Jag vet att min kära sambo hade blivit en underbar mamma, trots sin unga ålder, men jag vill bara inte ännu. Jag tror inte att min familj hade kunnat acceptera det, då dom är väldigt konservativa.
Vad borde jag göra? Någon som sitter/har suttit i samma sits som jag?
Snälla, kom inte med en massa elaka kommentarer varken om mig eller tjejen, försök att se det ur mitt perspektiv och hur hennes. Jag älskar denna tjejen & jag vet att vi har en framtid tillsammans.