Modersmjölk eller Ersättning
Vad tycker du?
Vad tycker du?
Mammamjölken är ju den enda bebismaten som är skräddarsydd efter just den lilla individen så jag röstar på modersmjölken
Jag håller med "Nomaden"! Sen e det ju bara o hala fram tutten när bebisen e hungrig:)
Det e så mysigt, bekvämt o samtidigt vet man att det är det bästa man kan ge sitt barn
Sen vill jag tillägga att det inte är fel med ersättning men att om man kan amma så tycker jag att man ska göra det:) plus att ersättningen är baserad på komjölk och det är många bebismagar som inte klarar det så bra..min lilla flicka fick ont i magen. Jag själv hade problem med amningen i början o min dotter fick ersättning samtidigt som jag försökte amma var 4e timme( hon kunde inte riktigt få grepp om bröstet) men envis som jag är så lyckades vi efter ca en månad o då drack hon bara bröstmjölk. O det är jag glad att hon fick göra:) Nu är hon snart två år(7e mars)och har fått kvällsamma ända tills för tre dagar sedan. Har nu slutat med det oxå, och det har faktiskt gått jättebra!
Rent fysiologiskt är modersmjölk ett bättre alternativ generellt, men sedan kan det förstås finnas anledningar som gör att ersättning är ett mycket bättre alternativ än bröstmjölk för vissa individer.
Märklig omröstning.....
Alla vet väl att modersmjölk är det bästa.
Men alla varken kan eller vill amma sitt barn.
Mina barn har ammats i 4 mån resp 3½ mån o jag led varje gång!!!!!
Jag röstar på ersättning för att det var bäst för mig. Hade jag fortsatt amma/pumpa så hade jag inte varit en glad och bra mamma.
Hade jag kunnat så hade jag givetvis ammat, men med det ena problemet efter det andra så blev ersättningen vår räddning!
Självklart är bröstmjölk det bästa, men det är tur att ersättningen finns
amningen fungerade bra med första barnet men gick inte alls med barn nr 2 men jag tycker båda fungera bra ändå,nu vid vinter är det rätt skönt att inte amma då man har flera lager kläder att ta sig igenom innan man kan få fram bröstet!