• Mrs Beckham

    Trerätters middag och cocktailparty för 12 personer

    Hej, ska ha (hyfsat exklusiv) middag och cocktailparty för 12 personer nästa helg. Måste bestämma varmrätten senast i helgen! Kommer att bjuda på champagne när gästerna kommer. Förrätten är bestämd - laxtoast, supergott och lätt att förbereda själva röran. Efterrätten är också en öppen fråga fortfarande. Men klurigast är varmrätten! Vill gärna kunna förbereda så mycket som möjligt så att vi kan mingla med gästerna när de kommer och bara göra det allra nödvändigaste i köket medan gästerna är på plats. Länkar, tips, recept tas tacksamt emot! Gästerna som kommer är väldigt matlagningsintresserade så gärna nåt kul!

  • Svar på tråden Trerätters middag och cocktailparty för 12 personer
  • tisteln

    Porterstek med kokt potatis och en grönsallad.

    Steken klarar sig mer eller mindre själv. se till att vändningen av steken blir strax innan gästerna kommer, då är det bara att smita in och sätta på den skalade potatisen när förrätten ska serveras, och sedan när förrätten dukas av, så borde steken vara klar, så fixa då till såsen när du ändå är i köket.

  • Kimban

    Till efterrätt skulle ja göra creme brulee. Otroligt gott och känns "lyxigt" och är inte så svårt egentilgen.
    Brännare finns på tex claes olsson för 199kr.  Till det lite ljumna hallon eller liknande!

  • lalasmama

    mitt förslag är lax även till varmrätt, men ugnsbakad (gissar att förrätten är på rökt/gravad lax??) med klyftpotatis & någon god sås & kanske Gino på jordgubbar, kiwi, mango & banan till efterrätt.. du kan ju förbereda den innan, bara riva den vita chokladen över innan du sätter in den i ugnen..


    ♥ familjen = kärlek ♥
  • MajaLarsson

    Jag åt vaktel häromveckan - det var otroligt gott!

Svar på tråden Trerätters middag och cocktailparty för 12 personer