Hjälp, munsår som inte försvinner och sprider sig!!
fick små vattenfylda blåsor som sedan blev ett munsår, behandlade de med anti och nu har de spridit sig ner mot hakan och jag är skit rädd.. vad ska jag göra? de kommer fler o fler blåsor
fick små vattenfylda blåsor som sedan blev ett munsår, behandlade de med anti och nu har de spridit sig ner mot hakan och jag är skit rädd.. vad ska jag göra? de kommer fler o fler blåsor
Be läkaren om aciklovir, tabletter som man proppar i sig när man får utslag som minskar besvären och gör anfallet kortare. Jag lågdoserar detta läkemedel, för att inte få tillbaka herpesen!
testa at smörja på herpestat. tror det är herpes och då hjälper inte anti.
låter verkligen som herpes...de kan sprida sig...sök en läkare och se om du kan få nåt receptbelagt de ska funka bäst
låter som herpes ja! sök läkare!!
jag har alltid hemma aciclovir om och när de infaller.
jag har vid ett tillfälle reagerat så starkt att halva ansiktet blev förlamat. ögat, kind o halva munnen kunde inte röra sig på två månader, sedan blev de långsamt bättre.
i samband med detta en långvarit och smärtsam huvudvärk som gjorde att jag bara låg ner o fick hjälp till toa.
antibiotika på de och kräkas efter varje måltid.
sorry för skrämselpropaganda, man kan ju tyvärr inte bli av med de, men gå till läkare måste du göra! take care
låter som svinkoppor..
Jag brukar testa på munsår att använda munsårsplåster. Men innan jag sätter på plåstren så handspritar (gärna gel) jag runt och även på munsåret. Spriten renar och torkar ut och plåstret låter det vara ett öppet sår så det läker fortare under plåstret. Efter plåstret är på så spritar jag även lite mer för att vara HELT säker på att det inte finns något kvar som kan göra att det sprider sig. Jag får munsår av citrusfrukter.
Vet även folk som testat det på herpes och det har fungerar.