• Lapsang

    Portabel bilbarnstol

    Hej! Undrar om ngn har tips om en bilbarnstol (främst för nyfödda, men gärna andra tips att använda längre fram) som är snabb och lätt att montera, för den som inte har egen bil och således vill ta in och ut den ur andras bilar lätt när man ska få skjuts? Och som då också är lätt att bära med sig på t-bana etc.

    tacksam för svar!

  • Svar på tråden Portabel bilbarnstol
  • cicci85

    britax roc-a-tot brukar funka i alla bilar, även de med korta bälten, det är en av de enklaste och lättaste babyskydden, vet dock inte om det säljs fortfarande... Men med bebis i så blir inget babyskydd särskilt lätt att bära med sig längre sträckor efter några månader. Många babyskydd går att använda med vagn. Många babyskydd passar inte i bil med korta bälten om man inte använder bas till.

    Senare tycker jag att Britax Two-way är en bra stol om man inte har egen bil, väldigt lättmonterad, tar liten plats i bilen och har lång användningstid.

Svar på tråden Portabel bilbarnstol