Storslagen skrev 2010-04-06 09:15:16 följande:
Ja jag ska verkligen köpa boken om den finns och inte är slutsåld . tack så mkt för tipset . & ska kika på sidan om vad de inte ska få i sig . Ah , tack för tipset , bra idé att koka med en hel vitlöksklyfta ! :)
I boken finns även allt nänmt som dom inte skall äta.
Den är verkligen bra för det känns som om man kan variera maten i oändlighet. Den fokuserar även på att man kan göra smakrikmat med örter och kryddor (utan salt såklart).
Jag brukar göra storkok ur den boken. Jag väljer några rätter och dubblar eller tredubblar recepten.
Sen låter jag den svalna av och delar upp den i fryspåsar i lagomstora portioner.
Sen är det bara att ta en påse ur frysen och lägga i kylskåpet.
Man lagar den utan smör eller mjölk så håller den bra i frysen. När jag har värmt upp den så brukar jag klicka i smör innan jag serverar.
Jag brukar använda äkta smör (med minimal salthalt).
Det som är så trevligt med hemlagad mat är att den både ser vacker ut när man serverar och doftar ljuvligt gott.