Veteallergi
Har en 15 mån gammal son. Har sedan 2 mån ålder ätit mjölproteinfri kost och sedan 1 års ålder även sojaproteinfri kost. Reagerar med magont och diarré.
Han har alltid varit väldigt missnöjd (även om det blev bättre när vi uteslöt mjölk). Varit klängig, sovit dåligt, varit missnöjd (ofta som i attacker), uppblåst buk. och vi har burikt på honom jämt. Han har sedan han var ca 8-9 månader även fått eksem i ansiktet. Stora blämmor som är ilskna, som "slapping face". Han har haft dem konstant i 6 månader nu. Smörjt men ingen bättring. När han blir "road" så går det ganska bra men annars är han väldigt grinig.
För 3 v sedan uteslöt vi vete efter samtal med läkare efter egna funderingar. Han blev rejält förbättrad bara på att vi drog ner men nu när vi tagit bort allt är eksemen i ansiktet borta, behöver inga laxermedel, sover hela nätter, gillar att åka bil/vagn (som han hatade innan) och är ALLTID glad och nöjd.
I går fick han en kräm som visade sig innehålla stärkelsesirap (baserad på vete) och han var då vaken i 3 timmar på natten och någon timme senare kom de där hemska röda kinderna tillbaka.
FÅr jämt höra att veteallergi är SÅÅÅÅ ovanligt men min son verkar ju reagera på vete och då ganska små mängder. Kan det vara så??
Hur går man vidare nu? Ska man utesluta allt vete strikt eller ska man ge lite grann? Växer man i från veteallergi?