• kandes

    cellförändringar och gravid.

    hej är gravid i v 18 och har fått beskedet cellförändringar i livmodertappen. Vad menas med det? kan det vara cancer? Är så himla orolig nu. Det här är mitt 3e barn. Sist jag gjorde cell prover var för 4 årsen. Vad kommer att hända nu?


    Fick tid hos läkaren om en vecka för mer prover. Så himla rädd. Någon som har haft cellförändringar? hjälp är så rädd.
  • Svar på tråden cellförändringar och gravid.
  • pensé

    Hej!


    Det är jättevanligt med cellförändringar! Det behöver inte alls betyda något och oftst går det tillbaka igen.
    Jag fick resultatet cellförändringar när jag precis blivit gravid med min första. Jag valde att inte kolla upp det närmre förrän efter förlossningen då jag läst mig till vissa risker för missfall vid provtagning. När det sedan kollades upp hade det gått tillbaka igen.
    Efter graviditet nr 2 hade jag återigen cellförändringar som vid besöket efter också gått tillbaka. Har man (haft) cellföändringar kollas man upp oftare ett tag tills man haft flera provresultat som varit normala, då återgår man till vart tredje år igen.
    Tag det lugnt och kolla upp igen efter förlossning är mitt råd. Prata med doktor eller bvc om du är orolig
    Lycka till!
  • kandes

    Tack för ditt råd. Är det stor risk att man kan få missfall fast jag är i v 18? ska på ul nu på måndag känns jätte spennande. men orolig för cellförändringen. Tänk om jag gått med det i flera år. Fick mitt barn nummer 2 i januari förra året då hade jag GBS. Alltid ska man vara orolig för något.

  • Annika1981

    Jag är i vecka 16 och jag har cellförändringar. Jag ska kolla upp detta vidare. De läkare jag träffat har inte nämnt något om att finns någon risk för missfall då jag frågat. Jag har gjort två vanliga test. Det senaste gjorde jag igår. Jag ska dock in på vidare kontroller till en specialist då gravida kan ha lättare för att få blödningar. Jag rådfrågade också min barnmorska om hon tyckte att jag skulle göra cellprov, vilket hon tyckte att jag skulle om jag blev kallad. Risken för att du skulle få cancer är mycket liten. Du måste gå med viruset länge innan det blir cancer, om det nu blir det. Därför är det viktigt att man går på regelbundna kontroller. Jag fick förklarat för mig att det finns tre olika grader av cellföränringar. Har du den första graden är den ingen fara och du behöver inte ta bort dem om du inte vill, men du bör gå på kontroll 2ggr/år. Har du grad 2 eller 3 ska man ta bort det. Det kan dock återkomma eftersom det är ett virus.

  • kandes

    Annika tack för dit svar. ska ta prov nummer 2 på onsdag. Vill så fort som möjligt veta vilken grad jag har. Hur gjorde dom för dig på andra besöket du var på? hur länge dröjer det innan man får provsvaren?

  • Annika1981

    Det var meningen att de skulle gjort en mer ingående undersökning andra gången. Då jag är gravid så skulle jag blivit skickad till en specialist då man kan vara känslig för blödningar. Men läkaren som gjorde första undersökningen hade missat detta, så jag kom till mitt gamla sjukhus. Jag tog därför bara ett vanligt cellprov andra omgången. Inom en vecka eller två väntas jag bli kallad till specialistavdelningen. Inom en månad brukar man få svar. Inget att vara direkt orolig för. Skulle du ha grad 2 eller 3 så kommer de mest troligen inte ta bort det på dig förrän efter förlossningen. Cellförändringarna kan också gå tillbaka...

Svar på tråden cellförändringar och gravid.