Ta tillbaka stulen cykel!?
Hoppas någon kan svara på min fråga. Det är såhär att min mamma fick sin gamla älskade cykel(Svarta faran) stulen för ca 4 år sedan. Sen dess har den varit som uppslukad av jorden.
Hoppas någon kan svara på min fråga. Det är såhär att min mamma fick sin gamla älskade cykel(Svarta faran) stulen för ca 4 år sedan. Sen dess har den varit som uppslukad av jorden.
Jag är helt säker på att hon inte alls har laglig rätt att bara ta tillbaka cykeln. Ni borde ringa till polisen och kolla vad ni kan göra.
Hon kan åka ditt på egenmäktigt förfarande om hon tar cykeln.
man måste komma ihåg att cykeln kan ha varit i flera händer sedan dess och att ngn trots att den såg övergiven ut köpt cykeln av den som tog den eller någon annan. Det kan därför bli en fråga om "bättre rätt" om ngn annan hävdar att cykeln är deras.
Har din mor fått ersättning från försäkringsbolag? Då är det i sådanafall försäkringsbolaget som ev vill göra anspråk på cykeln och egentligen inte din mor. (Händer inte ofta, men ska utredas ändå).
Kontakta polis och hör en anmälan till att börja med. Fråga sedan hur ni ska gå tillväga.
Ah ok, nej jag tänkte inte att cykeln var försäkrad, utan man brukar ju ha en hemförsäkring där man kan få ersättning ifrån även om ex en cykel blir stulen. Men hon kanske aldrig "anmälde" det till sitt försäkringsbolag då.
Ok, men om jag som jurist ska försöka mig på ett lite annorlunda svar då trots att detta absolut inte är mitt expertområde .
Fast hävda bättre rätt kan man göra ändå. Sedan att modern kommer få tillbaka den är väl ingen tvekan. Dock kan det bli en fråga om "bättre rätt till beslaget" om det nu går så långt att två personer gör anspråk på cykeln. Då måste rätten besluta vem som ska ha cyklen, men så långt lär det inte gå .
Tack så JÄTTE mycket för era svar! . Jag ska prata med min mamma. För hon vill så gärna ha sin gamla "tant" tillbaka!
Ja hoppas hon får tillbaka sin cykel. Men att gå dit med bultsax kan vara riskabelt då det säkerligen kommer sitta någon liten nyfiken och kika och ringa polisen om en pågående stöld .
Hoppas att det går bra hursomhelst!
det kan ju vara så att någon köpt den i god tro av tjuven...isf är det väl rätt elakt att stjäla den. Då gör man ju samma sak själv liksom. Det man borde göra att att som sagt kontakta ägaren och berätta hur det ligger till och hoppas på det bästa...
TACK igen för alla underbara svar!! Känner mig lite klokare nu. Ska som sagt ta ett snack med mor min om detta. Och jag hoppas också hon får tillbaka sin älskade gamla vän igen =).