vad kostar en hemlagad måltid?
Hej!
Hej!
Tycker det är dyrt för en hemlagad måltid. Går att få betydligt billigare per portion men ändå bra mat.
Är det alltså bara för en person det kostar 42
Skulle inte bli en gubbe utan :- och ett frågetecken hehe.
Verkar dyrt - och underlättar troligen för familjer i karriären.
Jag tycker det låter dyrt.
Om man kollar här så står recepten för vecka 16.
Det låter dyrt med 42:- och det är många grejer man redan måste ha hemma.
www.kickisblogg.se/veckans-meny/2010/04/veckans-meny-v-16/
Ja det är 42kr för en portion. Många av varorna är ekologiska och under denna vecka som jag provat middagsfrid har jag tyckt att det varit riktigt bra kvalitet på maten.
Jag tog våra matkostnader under en månad och fick det till att på ett UNGEFÄR, absolut inte jämt och ständigt, så lägger vi run 20-25:- per portion.
Får man fråga vad ni handlar för i månaden på ett ungefär?
Oj, 42kr/portion är jättedyrt. Jag lagar det jag känner för att laga och brukar landa på runt 5-15kr/portionen, oavsett om det är till två personer eller 12.
MEN, i matbudgeten ingår även (som jag inte redan dragit av) frukt, saft, toapapper, diskmedel osv. så det blir säkert lite mindre ändå per portion.