• Egomamma

    Man måste få göra det man måste

    Måste ställa frågan:

    Om man har ett spädbarn som sover i sin spjälsäng och som aldrig under sin levnadstid vaknat tidigare än tre timmar efter det somnat, är det då totalt oacceptablet att gå till tvättstugan, kissa hunden eller springa till affären (två minuters promenad från hemmet) när barnet sover och har gjort så i ca en timme?

    I såfall varför är det inte okej?


    Jag tycker det är alldeles ok, så länge man ser till att skynda sig och så länge som barnet inte kan skada sig där det är, i exemplet i sin säng. Jag ser det som att de minuter som det handlar om, så hade man lika gärna kunnat sitta på toa eller ligga i badet.. det tar tid att komma till barnet om det börjar skrika i en sådan situation med.

    Finns det någon som håller med? Som ensam förälder måste man ju ibland bli lite kreativ, och det var så här jag fick göra när min äldste son var spädis och jag var ensamstående.
    Folk som har hjälp av barnets pappa har det verkligen förspänt kan jag bara konstatera, med facit i hand.
  • Svar på tråden Man måste få göra det man måste
  • crazy mom

    Generellt lämnar jag inte mina barn själva, men kan mycket väl gå ut med soporna om barnen sover gott. Det tar ca 5 minuter fram och tillbaka.

    Tror det handlar om sunt förnuft och många faktorer tex om man har ett oroligt barn osv..,

    Tänkte på detta häromdagen faktiskt. Hur man på tex bondgårdar skulle klara sig om man ALDRIG lämna barnen själva. Ska dom med ut i stallet och ge korna kvällsmat då liksom? =)

  • Omjagblundarfinnsjaginte

    En enkel anledning till varför det inte är ok är att man som förälder kan skada sig när man är utanför lägenheten, bli påkörd av en bil eller dyl. o då ligger ett hjälplöst barn i en lägenhet ensam tills föräldern återfår medvetandet.

  • KlasStures mamma

    Nja. Om man har en babyvakt så att man kan höra barnet och/eller brandvarnaren tex. Då kanman ju gå utanför lägenheten, alltså så långt babyvakten räcker.

    SJälv bor jag i hus och har tvättstuga två våningar ner (i källarne). Ut och ta posten, ta tvätten är max jag gör utan babyvakten. Och det tar ju itne ens en minut.

    Ska jag vara i trädgården så har ajg babyvakten. Mycket kan hända när man är iväg, om så bara fem minuter.

    Affären är ju en sådan sak man kan ta när bebisen är vaken!!!

    Tvätten förstår jag. Där har man tid och passa. Men som sagt, babyvakten är ju kanon!

    Kissa hunden kan man väl planera lite bättre så at man itne behöver göra det precis när bebisen sover....

  • KlasStures mamma
    crazy mom skrev 2010-04-22 14:06:06 följande:
    Generellt lämnar jag inte mina barn själva, men kan mycket väl gå ut med soporna om barnen sover gott. Det tar ca 5 minuter fram och tillbaka.Tror det handlar om sunt förnuft och många faktorer tex om man har ett oroligt barn osv..,Tänkte på detta häromdagen faktiskt. Hur man på tex bondgårdar skulle klara sig om man ALDRIG lämna barnen själva. Ska dom med ut i stallet och ge korna kvällsmat då liksom? =)
    De flesta tar emd barnet ut i lagården eller så passar stora syskon. I alla fall de bönder jag känner! Eller så är ju babyvakten en underbar uppfinning!
  • Hannah76
    Omjagblundarfinnsjaginte skrev 2010-04-22 14:08:07 följande:
    En enkel anledning till varför det inte är ok är att man som förälder kan skada sig när man är utanför lägenheten, bli påkörd av en bil eller dyl. o då ligger ett hjälplöst barn i en lägenhet ensam tills föräldern återfår medvetandet.
    Så tänker jag också.
  • BlommyNess12

    Jag förstår inte, det är väl bara att ta med barnet i sele/sjal/vagn/babylift.
    Varför har vissa ett sånt stort behov av att lämna sina bebisar ensamna hemma, helt sjukt.

  • Egomamma
    BlommyNess12 skrev 2010-04-22 14:10:44 följande:
    Jag förstår inte, det är väl bara att ta med barnet i sele/sjal/vagn/babylift. Varför har vissa ett sånt stort behov av att lämna sina bebisar ensamna hemma, helt sjukt.
    Det handlar inte om behov att lämna barnet ensamt, det handlar om att situationer ibland kan uppstå som man inte räknat med. T ex hunden får diarré eller kräks i ett. Man får slut på blöjor eller barnmat eller någon medicin och behöver det akut. Barnet får magsjuka och kräks ner allt i princip, och man måste tvätta för att få bort alla baciller..

    Själv kan jag inte med bärsele och bärsjal så de alternativen går bort totalt, känns som jag ska tappa ungen. No way att jag trär på mig sånt igen. Vagn, ja. Men om barnet redan sover, ska man väcka det då? Är det inte bättre att snabba på ?

    På bondgårdar jag känner till så har man ofta en gammal vagn eller liknande som barnet får vara i när man håller på eller att äldre syskon får kolla barnen, som någon redan sagt.
  • crazy mom

    Oj, vad jobbigt att gå omkring och tänka att det är man själv som blir överkörd och inte kan gå hem till sitt barn!

    Ang. bönder så menar jag inte att de på något sätt skulle vara oansvariga utan mer att man i olika familjesituationer hittar olika lösningar som tex babywatch som någon skrev.

  • Andrea85
    Omjagblundarfinnsjaginte skrev 2010-04-22 14:08:07 följande:
    En enkel anledning till varför det inte är ok är att man som förälder kan skada sig när man är utanför lägenheten, bli påkörd av en bil eller dyl. o då ligger ett hjälplöst barn i en lägenhet ensam tills föräldern återfår medvetandet.
    hehe en gång gick jag till statoil (andra sidan gatan) Då hade jag en lapp där jag skrev att mitt barn var hemma i lägenheten, hans ålder, namn, personnummer, vår adress, min mammas telefonnummer, dessutom ringde jag min mamma så att hon skulle ringa mig om tio minuter och komma hit direkt om jag inte svarade.

    tvättstuga har jag dock alltid på kvällen när han sover.
  • BlommyNess12
    Egomamma skrev 2010-04-22 14:24:53 följande:
    Det handlar inte om behov att lämna barnet ensamt, det handlar om att situationer ibland kan uppstå som man inte räknat med. T ex hunden får diarré eller kräks i ett. Man får slut på blöjor eller barnmat eller någon medicin och behöver det akut. Barnet får magsjuka och kräks ner allt i princip, och man måste tvätta för att få bort alla baciller..Själv kan jag inte med bärsele och bärsjal så de alternativen går bort totalt, känns som jag ska tappa ungen. No way att jag trär på mig sånt igen. Vagn, ja. Men om barnet redan sover, ska man väcka det då? Är det inte bättre att snabba på ?På bondgårdar jag känner till så har man ofta en gammal vagn eller liknande som barnet får vara i när man håller på eller att äldre syskon får kolla barnen, som någon redan sagt.
    Du ursäktar ju bara dig själv där, du har låst dig och vägrar se lösningar, så lämna du dina bebisar ensamna om du nu har behov av det.
Svar på tråden Man måste få göra det man måste