Eh, jo man kan få i sig för mycket järn och bli dålig av det.
Men om du har en rejäl brist just nu så är det kanske inte det som är problemet, utan att du inte tar upp järnet som finns i tabletterna så bra.
Varför inte prova att äta järnrik kost istället? Vårt järnupptag är ganska komplicerat och det fungerar bäst när vi även får i oss de hjälpfaktorer som finns i maten men inte i tabletterna.
Tänk på detta när du äter:
1. Undvik att äta/dricka mjölkprodukter till ett järnrikt mål. Kroppen tar upp kalcium före järn och du förlorar hela 2/3 av järnupptaget då jämfört med om du hade druckit apelsinjuice istället för mjölk.
2. Tänk på att få i dig C-vitaminer t ex apelsinjuice tillsammans med din järnrika måltid, C-vitamin hjälper upptaget av järn.
3. Ät mörkgröna grönsaker som broccoli, gröna bönor eller ärter litegrand varje dag. Det är inte svårt att mikra lite fryst grönt på några minuter och äta till maten.
4. Inte dricka kaffe eller te samtidigt som du försöker få i dig järn eller C-vitaminer, de stör också upptaget och du får inte full valuta för att du äter nyttigt.
5. Ät kött om du gör det, det är en bra järnkälla och innehåller även en särskild köttfaktor som hjälper järnupptaget även från grönsakerna. (Ja jag vet att det låter hokuspokus men forskarna har inte kommit på hur den där köttfaktorn ser ut än, bara att den finns och har en effekt)
6. Ät gärna även några matskedar nötter varje dag som mellanmål. Cashewnötter, pistagenötter, valnötter är utmärkta järnkällor och innehåller lika mycket järn/100 g som mörkgröna grönsaker. Dessutom innehåller de en massa olika vitaminer och nyttigt fleromättat fett, till skillnad från jordnötter som innehåller mättat fett.
7. När du tar ev järntillskott, ta det alltid med en större måltid och en bit in i måltiden, så att tarmen har hunnit sätta igång intransporten av näringsämnen. Att ta en tablett utan att äta ordentligt är ett säkert sätt att bara få dålig mage medan det mesta järnet går rakt igenom systemet utan att tas upp i kroppen.