Linser+halvförkyld
Hade ont i halsen i torsdags, lite små hes i freddags och små snorig nyser lite grann. Lite små trött. Kan man ha linser eller ska man akta sig ör det då?
Hade ont i halsen i torsdags, lite små hes i freddags och små snorig nyser lite grann. Lite små trött. Kan man ha linser eller ska man akta sig ör det då?
Du bör ha glasögon när du är förkyld. Ögonen både känns
och är känsligare då. Om du får in nåt skräp i/under linsen
så kan ögat skadas lättare.
Ögonen behöver vila liksom när du är förkyld
Inga linser när man är förkyld. En förkylning drar med sej bakterier som kan vara skadliga.
Tack för svaren!
lia76 har rätt! Undvik att använda kontaktlinser när du är förkyld. Förutom att tårproduktionen minskar när du har en infektion i kroppen, så riskerar du även att överföra virus/bakterier till linserna, som i sin tur kan orsaka konjunktivit (ögoninflammation). Hittade det här blogginlägget om det, där de förklarar lite mer om varför man inte ska ha linser när man är förkyld: http://www.lenson.com/se/linsbloggen/kan-man-anvanda-linser-nar-man-ar-forkyld/
Kör på glasögon :)
Ögonen sväller upp lite när man är förkyld. Det är superjobbigt att ha linser då. Jag kör alltid på glajjor för att det är bekvämast. Tror en optiker rekommenderade det någon gång så det kanske finns någon hälsoanledning också.