• Anonym (Yr!)

    Utsättningssymptom med Paroxetin?

    Hej!
    Jag har ätit Paroxetin i tre månader, men vill sluta nu. Trappade ner till en halv om dagen i fem dagar, det gick jättebra, kände ingenting. Så igår tog jag ingen alls, och det gick också jättebra, så jag tog ingen idag heller. Men de senaste timmarna har jag verkligen mått pyton. Yrsel, myrkrypningar, konstig känsla bakom ögonen, hjärtklappning, liksom "elstötar" som går genom kroppen. Herregud, vad är det jag stoppat i mig som får min kropp att reagera så här??? Så jag har tagit en halv tablett nu, hoppas att det hjälper. Kanske ska jag prova en halv varannan dag. Jag VILL sluta, nästan ännu mer nu när jag märker vilka utsättningssymptom jag får, tycker det är läskigt. Kan ju stå ut med det, men det beror ju på hur länge det pågår... Jag känner dock inget på psyket, och det är ju skönt.

    Så jag skulle önska att ni kan berätta lite om era erfarenheter av utsättning?

  • Svar på tråden Utsättningssymptom med Paroxetin?
  • Anonym (124)

    Du trappar ner alldeles för fort. Prata med läkaren om en plan.

  • Anonym (Yr!)

    Läkaren sa en halv tablett i 14 dagar, sedan sluta...

  • Anonym (Yr!)

    Så ja, jag har ju trappat ner lite fortare än han rekommenderade. Kör på en vecka till med halv. Sedan kanske en halv varannan dag i någon vecka till.

    Fler tankar/erfarenheter? Hur länge kan man räkna med utsättningssymptom?

  • Anonym (124)

    Oftast behövs en betydligt längre utsättning än läkarna rekomenderar. De går oftast bara efter fass och det är alldeles för liten tid för de flesta. Men visst finns det personer som klarar det så snabbt.,

Svar på tråden Utsättningssymptom med Paroxetin?