Om jag minns rätt (var där förra året), så var det blandad "vägstandard" på vägen dit. Det var en stadskörning, en snutt finfin motorväg och så skrutt á la polsk landsväg. Polska (lands-)vägar är nog det värsta jag sett (i Europa, och då har jag bilat väldigt mycket i Östeuropa). Motorvägarna är avgiftsbelagda.
Bensinen kostade ungefär som hemma, kanske något öre längre per liter. Om du är supernyfiken på vad bensinen kostar, Googla. Jag gjorde det innan vi åkte. Hittade då någon väldigt informativ tysk sida, med bensinpriser i Europa.
Ingen aning om hur det är att parkera i Krakow. Vi parkerade bara på hotellet, sedan förflyttade vi oss till fots eller med taxi.
Vi åkte till Auschwitz och bokade turen där. Auschwitz har en jättefin hemsida, där kan du läsa mer om deras guidade turer. Det finns säkert bussturer dit, men då får du vända dig till turistbyrån.